امروز 1398/02/02

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون طراحی شهری رودخانه خرم‌آبادشماره۱۲۴۳۰۳/۳۰۰ - ۱۳۹۷/۹/۱۷
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
پیرامون طراحی شهری رودخانه خرم‌آباد
استاندار محترم و رئیس‌شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان لرستان
شورای عالی شهرسازی و معماری در جلسه مورخ ۱۳۹۷/۸/۱۴، پیرو مصوبه مورخ ۱۳۹۶/۳/۸ (در مورد تصویب پلان سیاستگذاری و چارچوب طراحی شهری رودخانه خرم‌آباد) و با توجه به مصوبه مورخ ۱۳۹۷/۴/۳۰ کمیسیون ماده پنج شهر خرم‌آباد، اسناد تفصیلی طراحی شهری رودخانه خرم‌آباد را بررسی و ضمن تصویب اصول و راهبردهای طرح، مقرر نمود اسناد تفصیلی طرح با توجه به موارد ذیل، در کمیته تخصصی معماری، طراحی شهری و بافت‌های واجد ارزش بررسی شده و اسناد طرح پس از اصلاح و تکمیل توسط دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ابلاغ گردد .
۱ـ در مورد ایده بازآرایی توزیع تراکم ساختمانی، ضروری است میزان هماهنگی پیشنهادهای طرح با ضوابط و مقررات طرح جامع شهر خرم‌آباد بررسی شده و پیشنهادات در راستای دستیابی به حد بهینه به منظور رعایت ضوابط طرح جامع، ملاحظات مربوط به ارتقاء کیفیت عرصه‌های عمومی و ارتقاء نقش رودخانه در فرم کالبدی بافت و ایمنی پهنه‌های در معرض خطر سیلاب ارائه شود .
۲ـ ارزیابی دقیق تاثیرات محیط زیستی احداث سدهای لاستیکی، به عنوان آب‌بند، با توجه به ویژگی‌های رودخانه خرم‌آباد، تاثیرات احتمالی آن بر رفتار رودخانه و حرایم کمی و کیفی رودخانه ضروری است. اعلام نظر در این خصوص، توسط وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست، ظرف مدت یک ماه انجام شده و نتایج جهت بررسی میزان انطباق با اولویت‌های اجرایی طرح پیشنهادی، به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری گزارش شود .
۳ـ پیشنهادهای طرح در مورد نظام حرکت و دسترسی، به لحاظ میزان هماهنگی با طرح جامع شهر، تأمین ایمنی مسیرهای مجاور رودخانه و ارتقاء کیفیت عرصه‌های عمومی رودکناری ارزیابی گردد.
۴ـ با توجه به مغایرتِ احداث پل سواره در حریم قلعه فلک‌الافلاک با ضوابط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لازم است، ضمن بررسی مصوبات مربوط به‌احداث پل مذکور، بررسی‌های لازم به منظور تأمین دسترسی‌های شهری (مکان‌یابی و معماری پل) ضمن حفاظت از حریم قلعه فلک الافلاک و بافت تاریخی شهر صورت پذیرد .
۵ ـ رعایت الزامات و ملاحظات دفاعی و پدافند غیرعامل (وفق مصوبه مورخ ۱۳۹۶/۲/۱۱ شورای عالی شهرسازی و معماری)، همچنین حفاظت از ذخایر ژنتیکی و گونه‌های گیاهی خاص زاگرس، به عنوان ظرفیت شاخص محیط زیستی، در بررسی طرح مورد تاکید است.
مراتب جهت استحضار و صدور دستور انعکاس و اقدام اعلام می‌شود.
معاون شهرسازی و معماری و دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ـ محمدسعید ایزدی
تاریخ خبر : 1397/10/01
اخبار مرتبط
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون طرح محور حرم حضرت معصومه (س) تا مسجد جمکران
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون نحوه عملیاتی کردن جزء ۶ بند ب ماده ۳۱ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون طرح تفصیلی ویژه منطقه ۲۲ تهران
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون بارگذاری پروژه ساختمان پلاسکو
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون توسعه شهرک صنعتی بهارستان
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص طرح جامع شهر الوان
مصوبه شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون طرح ویژه توسعه و عمران منطقه ساحلی مکران
مصوبه شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص مغایرت‌ اساسی طرح تفصیلی با طرح جامع شهر خواف
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون طرح جامع ناحیه قم
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون مغایرت اساسی طرح تفصیلی با طرح جامع شهر لار (الحاق ۵ هکتار به محدوده شهر)

ثبت نظرات و توضیحات

نام :
رایانامه(پست الکترونیک):
توضیحات شما:
امتیاز شما:لطفا متن بالا را در قسمت زیر وارد کنید: