رای شماره 287 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع ابطال مصوبه شماره 5/97/3700/ش ـ 1397/3/8 شورای اسلامی شهر مشهد

تاریخ دادنامه: 1398/2/31      شماره دادنامه: 287      شماره پرونده: 2001/97

مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

شاکی: آقای جواد طیارتبادکان

موضوع شکایت و خواسته: ابطال مصوبه شماره 5/97/3700/ش ـ 1397/3/8 شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

گردش‌کار: شاکی به موجب دادخواستی ابطال مصوبه شماره 5/97/3700/ش ـ 1397/3/8 شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در خصوص اصلاح ضوابط ارتفاع ساختمانها در کاربریهای مختلف را خواستار شده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است که:

«ریاست محترم هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می‌رساند شورای شهر مشهد در تاریخ 1397/3/8 اقدام به تصویب مصوبه‌ای به شماره 5/97/3700/ش در خصوص اصلاح ضوابط ارتفاع ساختمانها می‌نماید. در این مصوبه به شهرداری مشهد اجازه داده شده است در هنگام صدور پروانه ساختمانی، از ضوابط شهرسازی مندرج در طرح تفصیلی عدول نماید. لذا به استناد دلایل ذیل ابطال این مصوبه را خواستارم.

تصویب چنین بندهایی خارج از اختیارات قانونی شورای شهر می‌باشد، زیرا در طرح‌های تفصیلی شهر، ضوابط ارتفاعی تمامی املاک و اراضی واقع در محدوده خدماتی شهر مشخص می‌گردد و مطابق ماده 5 قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران هرگونه تغییر در ضوابط ارتفاعی اراضی شهری می‌بایست به تصویب کمیسیون مقرر در همان ماده برسد. شهرداری و شورای شهر نیز بر مبنای ماده 7 همان قانون موظف به رعایت و اجرای دقیق طرح تفصیلی و مصوبات کمیسیون ماده 5 بوده و حق تغییر خودسرانه ضوابط ارتفاعی اراضی شهری بدون مصوبه کمیسیون مذکور را ندارند. بنابراین هنگامی که شورای اسلامی شهرها حقی در تغییر این ضوابط ندارند علی‌القاعده نسبت به آن نیز نمی‌تواند وضع قاعده نماید و مصوبه معترض عنه برخلاف مفاد مواد 5 و 7 قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و خارج از شمول بند 16 ماده 71 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور تصویب شده است. از طرف دیگر، علاوه بر اینکه در متن مصوبه قید شده است که ضوابط مندرج در طرح‌های تفصیلی شهر مشهد، «یکپارچه‌سازی» می‌گردد نظر قضات را به دو نمونه از طرح‌های تفصیلی شهر مشهد یعنی طرح تفصیلی خازنی و طرح تفصیلی طاش جلب می‌نمایم:

1ـ طرح تفصیلی خازنی: مطابق بند 6ـ1ـ3 الی 6ـ1ـ3ـ 5 در صفحه 91 الی 93 طرح تفصیلی خازنی مشهد مقررات محدودیت ارتفاع ساختمانها قید گردیده است.

2ـ طرح تفصیلی طاش: مطابق بند 3ـ2ـ6 مندرج در صفحه 53 و بند 3ـ3ـ 5 مندرج در صفحه 67 و بند 3ـ4ـ 5 مندرج در صفه 79 طرح تفصیلی طاش حداکثر ارتفاع ساختمان قید شده است.

در سایر طرح‌های تفصیلی شهر مشهد نیز چنین ضوابطی وجود دارد و شهرداری مشهد مطابق ماده 7 قانون شورای عالی شهرسازی موظف به اجرای این ضوابط بوده و در صورت نیاز به تغییر این ضوابط، موظف است موضوع را به کمیسیون ماده 5 قانون فوق‌الذکر ارجاع نماید. نظر به مراتب یاد شده با توجه به مغایرت آشکار مصوبه معترض عنه با ماده 1، 2، 5 و 7 قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بر اساس بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری تقاضای ابطال مصوبه معترض عنه را دارم.»

متن مصوبه مورد اعتراض به قرار زیر است:

«متن مصوبه:

ماده واحده: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود در راستای ایجاد وحدت رویه و یکپارچه‌سازی ضوابط مندرج در طرح‌های تفصیلی متعدد شهر مشهد مقدس، در فرآیند صدور گواهی‌های ساختمانی، ضوابط ارتفاع مجاز ساختمانها با کاربری فرهنگی، ورزشی و سایر کاربریهایی که دارای سازمان متولی باشند، همچنین لابی مجتمع‌های اقامتی و مسکونی را به شرح زیر اعمال نماید:

1ـ ارتفاع ساختمان در هر طبقه در کاربریهای فرهنگی، ورزشی، بهداشتی حداکثر 4/5 متر تعیین می‌شود.

تبصره: برای ارتفاع بیشتر از 4/5 متر، در صورت ارائه تأییدیه از اداره یا سازمان مربوطه توسط متقاضی در زمان صدور پروانه ساختمانی و با رعایت استانداردهای لازم و رعایت مقررات مربوط، تا حد مورد تأیید مراجع و متولی مربوطه قابل قبول می‌باشد.

2ـ ارتفاع لابی اقامتی و مسکونی که لازمه فعالیت و کیفیت این نوع فضاها می‌باشد، در گروه ساختمانی «ج» حداکثر 4 متر و در گروه ساختمانی «د» و ساختمان‌های بلندمرتبه حداکثر 6 متر تعیین می‌شود.

3ـ ارتفاع تجاری در قیاس محله، ناحیه و شهری در مجموع طبقات همکف و اول به ترتیب 8/5 و 10 و 12 متر و در طبقات بالاتر 4 متر، در مجوز‌های صادر از سوی شهرداری تعیین می‌شود.

تبصره ـ به منظور حمایت از سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های کلان مقیاس و فرا شهری، ارتفاع مجاز این ساختمانها با توجه به ضرورت و اهمیت ساختمانها و محاسبات سازه‌ای، به صورت موردی در کارگروهی متشکل از معاون شهرسازی و معماری، معاون مالی و پشتیبانی و معاون اقتصادی و رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکتها، تعیین و پس از تأیید کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، اجرایی خواهد شد.

4ـ کلیه ارتفاع‌های اعلام شده در این مصوبه با احتساب ضخامت سقف و تأسیسات (سقف کاذب) و به صورت کف طبقه تا کف طبقه بالا، تعیین شده است.

تبصره1ـ در کلیه ساختمانها با هر کاربری، سایر ضوابط و مقررات شهرسازی اعم از عقب‌نشینی جانبی در ارتفاع تحت زاویه 45 درجه و از محور (محدودیت ارتفاعی) بر مبنای ارتفاع کل ساختمان و ضوابط مربوطه در طرح‌های تفصیلی اعمال می‌شود.

تبصره2ـ ارتفاع، تابع کاربری مورد استفاده می‌باشد. بنابراین در ساختمان‌هایی با کاربری متعدد، هر کاربری، تابع ضوابط ارتفاع تعیین شده برای همان کاربری در این مصوبه می‌باشد.

تبصره3ـ در املاکی که از آنها به صورت تجاری بهره‌برداری می‌شود، در صورتی که کاربری مصوب ملک غیرتجاری باشد، در خصوص تعیین مقیاس پروژه، تراکم اعطایی ملاک عمل می‌باشد.

تبصره4ـ ارتفاع زیرزمین در تمامی کاربریها، مشابه ارتفاع طبقات بالاتر از اول در همان کاربری اعمال می‌شود.

تبصره5 ـ ارتفاع کل ساختمان (از کف پایین‌ترین طبقه) در اجرا نباید از ارتفاع مجاز تعریف شده در این مصوبه بیشتر شود، در غیراین صورت مازاد ارتفاع به عنوان تخلف تلقی گردیده و به کمیسیون ماده 100 ارسال تا نسبت به صدور رأی مقتضی اقدام شود.

5 ـ شهرداری مشهد مقدس مکلف است در جهت تعیین جزئیات خط آسمان و تعریف هر کاربری تمامی ضوابط و مقررات از جمله ارتفاع هر کاربری را از طریق مشاورین طرح تفصیلی تعیین و به تصویب مراجع ذیصلاح برسانند.

تبصره ـ با تصویب و ابلاغ طرح‌های تفصیلی و تعیین ضوابط و مقررات مربوط به ارتفاع ساختمانها در طرح‌های یاد شده بعد از ابلاغ قانونی این مصوبه، مصوبه شورای اسلامی شهر برای محدوده‌های ملاک عمل هر طرح ابلاغی لغو می‌شود.

بدیهی است این مصوبه با رعایت قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران لازم‌الاجراست. ـ رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس »

در پاسخ به شکایت مذکور، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس به موجب لایحه شماره 5/97/15028/ش ـ 1397/9/11 توضیح داده است که:

«هیأت محترم عمومی دیوان عدالت اداری

موضوع: لایحه دفاعیه دادخواست به کلاسه پرونده 9702001

سلام علیکم

با احترام بازگشت به دادخواست جناب آقای جواد طیارتبادکان موضوع پرونده شماره 9709980905801435 مبنی بر درخواست ابطال مصوبه شماره 5/97/3700/ش ـ 1397/3/8 با موضوع اصلاح ضوابط ارتفاع ساختمانها در کاربریهای مختلف لایحه دفاعیه به شرح ذیل تقدیم می‌شود.

مقدمه: با افزایش جمعیت و رشد شهرنشینی و همچنین ورود فناوریهای نوین به عرصه‌های کار و زندگی، دیدگاه، رفتار و نیازهای انسانها نیز دستخوش تغییراتی شده است در شهرها شکل و ابعاد ساختمانها تغییر می‌کند، ورودی ساختمانهای مسکونی (لابی) و اقامتی از الگوهای با ارتفاع بالا ایده می‌گیرند واحدهای تجاری چند مترمربعی قربانی مجتمع‌های چند هزار مترمربعی، که دارای محوطه‌های مرکزی با ارتفاع حتی چند ده متری باشند شده‌اند، ساختمانهای اداری بسیار شیک و با عظمت (با فضاهای مرتفع) هستند و ... بنابراین این محدودیت شدید ارتفاع طبقات مانند دهه‌های قبل توسط مالکان دور از انتظار است. مقاومت در برابر این تقاضاها و نیاز جامعه موجب تشدید تخلفات ساختمانی و بن‌بست پرونده‌ها می‌شود، بنابراین می‌بایست از فرصتهای قانونی برای پاسخگویی به نیازهای روز جامعه و خواسته‌های شهروندان استفاده نمود. در دادخواست تقدیمی سه ایراد به مصوبه بیان شده است:

1ـ صلاحیت شورای اسلامی شهر برای تعیین ضوابط شهرسازی (ارتفاع طبقات در ساختمان)

2ـ فراهم آوردن مجوز عدول از ضوابط شهرسازی طرح‌های تفصیلی به هنگام صدور پروانه ساختمان برای شهرداری

3ـ مغایرت مصوبه با ضوابط مصوب طرحهای جامع و تفصیلی خازنی و طاش

در پاسخ به بند یک در خصوص صلاحیت شوراهای اسلامی شهر لازم به توضیح است:

اولاً: با توجه به مطلبی که در مقدمه بیان شد به  منظور شناخت محلی از کارکردها و نیازهای اقشار مختلف و ارتباط مستمر با شهروندان و فعالان عرصه‌های مختلف تجاری، اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و ... شوراهای اسلامی می‌توانند مناسب‌ترین و کاربردی‌ترین پیشنهادها را برای تمامی امور شهر و حتی در خصوص بناهایی که در شهر احداث می ‌شوند داشته باشند. در همین راستا قانونگذار تصویب نهایی طرح‌های جامع و تفصیلی را منوط به تأیید و ارسال آنها توسط شوراهای اسلامی شهرها کرده است. بند 34 ماده 80 قانون اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران «بررسی و تأیید طرح‌های‌هادی و جامع شهرسازی و تفصیلی و حریم و محدوده قانونی شهرها پس از ارائه آن توسط شهرداری و ارسال به مراجع ذی‌ربط قانونی جهت تصویب نهایی.»

ثانیاً: با توجه به تباصر ذیل بندهای طرحهای تفصیلی (از جمله طاش که مورد استناد شاکی قرار گرفته است) برای یکسان سازی و ضابطه مند بودن پاسخگویی در پرونده‌ها و مناطق مختلف شهرداری، تصویب ضوابطی برای ارتفاع طبقات در کاربریهای مختلف اجتناب‌ناپذیر بوده است.

ثالثاً: مصوبه در راستای اجرای تباصر ذیل بندهای طرح‌های تفصیلی، اقدام به تبیین و تعیین ارتفاع مجاز طبقات نموده است و  کمترین مداخله‌ای در ارتفاع نهایی ساختمان ندارد. بنابراین ورود به ضوابط شهرسازی نه تنها در صلاحیت، بلکه از تکالیف شوراهای اسلامی شهر است.

در پاسخ به بند دو در خصوص ادعای صدور مجوز جدول از ضوابط شهرسازی طرح‌های تفصیلی توسط شهرداری لازم به توضیح است:

الف ـ با توجه به هدف مصوبه که در متن ماده واحده بیان شده است این مصوبه نه تنها مجوزی برای عدول از ضوابط شهرسازی طرح‌های مصوب جامع و تفصیلی نیست بلکه جمع‌بندی و یکپارچه‌سازی ضوابط مربوطه جهت ایجاد وحدت رویه پاسخگویی توسط شهرداری است. «... در راستای ایجاد وحدت رویه و یکپارچه‌سازی ضوابط مندرج در طرح‌های تفصیلی متعدد شهر مشهد مقدس در فرآیند صدور گواهی‌های ساختمانی ...»

ب ـ در بندها و تباصر مصوبه طی تأکیدات مکرر، بر رعایت ضوابط طرح‌های مصوب جامع و تفصیلی اصرار دارد این موارد عبارتند از:

تبصره ذیل بند 1: که برای ارتفاع  مازاد ارائه تأییدیه‌ای که مورد تأیید مراجع و متولی مربوطه قابل قبول می‌باشد به عنوان پیش شرط صدور پروانه بیان شده است: «برای ارتفاع بیشتر از 4/5 متر، در صورت ارائه تأییدیه از اداره یا سازمان مربوطه توسط متقاضی در زمان صدور پروانه ساختمانی و با رعایت استانداردهای لازم و رعایت مقررات مربوط تا حد مورد تأیید مراجع و متولی مربوطه قابل قبول می‌باشد.»

در تبصره 1 ذیل بند 4 به صراحت به لزوم رعایت سایر ضوابط و مقررات شهرسازی خصوصاً بر ارتفاع کل ساختمان و ضوابط مربوطه در طرح‌های تفصیلی تأکید شده است: «در کلیه ساختمانها با کاربری سایر ضوابط و مقررات شهرسازی اعم از عقب‌نشینی جانبی در ارتفاع تحت زاویه 45 درجه و از محور (محدودیت ارتفاعی) بر مبنای ارتفاع کل ساختمان و ضوابط مربوطه در طرح‌های تفصیلی اعمال می‌شود.»

بند 5 مصوبه شهرداری را مکلف نموده است تا مراحل تصویب موارد مطرح شده در مصوبه را به عنوان ضوابط طرح تفصیلی در مراجع ذیصلاح به تصویب برساند: «شهرداری مشهد مقدس مکلف است در جهت تعیین جزئیات خط آسمان و تعریف هر کاربری تمامی ضوابط و مقررات از جمله ارتفاع هر کاربری را از طریق مشاورین طرح تفصیلی تعیین و به تصویب مراجع ذیصلاح برسانند.»

در پاسخ به بند سه در خصوص ادعای مغایرت ارتفاع‌های تعریف شده با ضوابط شهرسازی طرح‌های خازنی و طاش لازم به توضیح است: مستندات ارسالی توسط شاکی در این خصوص ضوابط مصوب برای ارتفاع ساختمان در طرح‌های جامع و تفصیلی خازنی و طاش است، صرف از اینکه با توجه به مقدمه به عرض رسیده طرح جامع خازنی متعلق به بیش از 5دهه قبل (سال 1352) و طرح طاش متعلق به دو دهه قبل، پاسخگوی نیاز و مطالبات مودیان عصر کنونی نیستند عدم مغایرت مصوبه با طرح‌های مذکور به شرح زیر است:

الف) بندهای زیر گروه کد 6ـ1ـ3 طرح خازنی که مورد استناد قرار گرفته‌اند:

6ـ1ـ3ـ1: مقررات مربوط به ارتفاع ساختمانها در خیابانهای اصلی منتهی شوند به مجتمع حرم مطهر

6ـ1ـ3ـ2: ارتفاع ساختمانها در بر خیابانهای با عرض سی متر و بیشتر

6ـ1ـ3ـ3: ارتفاع ساختمانها در بر خیابانهای با عرض کمتر از سی متر

6ـ1ـ3ـ4: ارتفاع ساختمانها با دو یا چند بر به گذرگاه‌های با عرض کمتر از سی متر

6ـ1ـ3ـ 5: پیوست نشده است.

همان گونه که مشاهده می‌شود در تمامی بندهای فوق صرفاً برای ارتفاع (نهایی) ساختمان در بر خیابانها ضابطه تعیین شده است و در توضیحات هر بند نیز مشخص می‌گردد به جهت حفظ نما و منظر شهری و رعایت سایه‌اندازی ساختمانهای دارای ارتفاع بیشتر از مقدار تعیین شده می‌بایست عقب‌نشینی جانبی (45 درجه و ...) را برابر ضوابط مربوطه رعایت نمایند. در هیچ یک از بندهای فوق ضابطه‌ای برای ارتفاع طبقات و یا کاربریها مطرح نیست در حالی که مصوبه این شورا ضمن تعیین حداکثر ارتفاع هر طبقه با توجه به نوع کاربری، همان طوری که در قسمتهای الف و ب پاسخ به بند 2 به استحضار رسید بر رعایت سایر مقررات (از جمله ارتفاع ساختمان) تأکید داشته است.

ب) بندهایی از طرح طاش که مورد استناد قرار گرفته‌اند:

3ـ3ـ 5: حداکثر ارتفاع ساختمان

3ـ4ـ 5: ضابطه ارتفاع ساختمان

در بندهای فوق ارتفاع ساختمان و طبقات با توجه به کاربری و برخی ضوابط دیگر بیان شده است، لیکن تبصره‌ای با این عبارات دارند: «تبصره: تغییر ارتفاع در طبقات اول به بالا مشروط به رعایت موارد زیر است:

الف ـ رعایت حداکثر ارتفاع ساختمان بر اساس تعداد طبقات مجاز.

ب ـ رعایت ضوابط بدنه‌سازی شهری در محور مربوطه»

بنابراین آنچه از این تبصره‌ها برداشت می‌شود این است که ارتفاع طبقات می‌تواند متفاوت با مقادیر مطرح شده در ضوابط طرح باشد، مشروط بر اینکه ارتفاع نهایی کل ساختمان در مجموع طبقات از مقدار تعیین شده در طرح و همچنین ضوابط بدنه‌سازی (عقب‌نشینی جانبی) و ... رعایت شوند.

3ـ2ـ6: حداکثر ارتفاع ساختمان (به عنوان مکمل بند 3ـ3ـ 5 برخی ارتفاع‌های طبقات): در این بند ارتفاع برخی طبقات و اجزای ساختمان تعیین شده است که با توجه به مراتب و تباصر یاد شده مغایرتی با مصوبه‌ این شورا ندارد.

در خاتمه به استحضار می‌رساند: علیرغم اینکه با توجه به دفاعیات و مستندات فوق مصوبه مراحل قانونی تصویب را گذرانده است، شهرداری مشهد اجرای بند 5 مصوبه را در خصوص اعمال ضوابط مربوطه در طرح‌های تفصیلی و تصویب آنها در مراجع ذیصلاح را در اولویت قرار داده و تاکنون مصوبه را برای اجرا به مناطق ابلاغ نکرده است. لذا با عنایت به مراتب فوق مستدعی است نسبت به صدور حکم به رد دادخواست شاکی عنایت نموده و شورای اسلامی شهر مشهد مقدس را در پیشبرد اهداف والای مدیریت شهری پایتخت معنوی ایران یاری فرمایند.»

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 1398/2/31 با حضور معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده است.

 

رأی هیأت عمومی

طبق بند 4 ماده 2 قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری، تصویب معیارها و آیین‌نامه‌های شهرسازی از جمله وظایف شورای عالی شهرسازی و تصویب ضوابط و مقررات طرح تفصیلی از جمله وظایف کمیسیون مندرج در ماده 5 قانون مذکور می‌باشد و از سوی دیگر شورای اسلامی شهر طبق بند 34 ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران بررسی و تأیید طرحهای هادی و جامع شهرسازی و تفصیلی پس از ارائه آن توسط شهرداری و ارسال به مراجع ذی‌ربط قانونی جهت تصویب نهایی از اختیارات شورای اسلامی شهر بوده و تصویب مصوبه قطعی و لازم‌الاجراء برای شهرداری از اختیارات شورا خارج است. مضافاً طبق تبصره ماده 7 قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در موارد ابهام و اشکال و اختلاف نظر در نحوه اجرای طرح‌های جامع و تفصیلی شهری موضوع ماده 5 مراتب در شورای عالی شهرسازی مطرح و نظر شورای عالی قطعی و لازم‌الاجراء خواهد بود، بنابراین مصوبه مورد شکایت، مغایر قانون و خارج از حدود اختیار شورای اسلامی شهر مشهد تشخیص شد و مستند به بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود.

رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

معاون قضایی دیوان عدالت اداری ـ مرتضی علی اشراقی

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف

اخبار مرتبط