امروز 1398/04/03

برگزاری نشست حقوقی «شفافیت تقنینی و تاثیر آن در دادرسی عادلانه» در کانون وکلای دادگستری استان اصفهان

نشست حقوقی «شفافیت تقنینی و تاثیر آن در دادرسی عادلانه»، از سوی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری با همکاری اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری (اسکودا) و کانون وکلای دادگستری استان اصفهان در کانون وکلای استان برگزار شد.


نشست حقوقی «شفافیت تقنینی و تاثیر آن در دادرسی عادلانه»، از سوی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری با همکاری اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری (اسکودا) و کانون وکلای دادگستری استان اصفهان در روز پنجشنبه 27 دی ماه 97 در سالن جلسات کانون وکلای استان اصفهان با حضور گسترده وكلاي دادگستري استان برگزار شد.
پیش از شروع نشست، سرکار خانم دكتر رییسی (رییس کانون وکلای استان اصفهان) با اشاره به لزوم اشراف به نظام حقوقی كشور، آسیب شناسی نظام حقوقی و سپس ارایه راهکار در اين زمينه، یکی از معضلات جدی را تورم قوانین و خلاها و نواقص موجود در این حوزه دانست و افزود تنقیح قوانین از مباحث مهم و جدی برای وکلاست. وی همچنین از برنامه‌های هوشمند و دقیق معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقي رياست جمهوري در حوزه اطلاع رسانی و نشر قوانین و مقررات و برگزاری نشست های تخصصی در استان‌ها قدردانی کرد.
در ابتدای این نشست دکتر مهدی شهابی (عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان) یکی از اعضای این نشست بیان داشت: تنقیح، بحثی شکلی و ظاهری نیست. بحثي بنیادین است. باید نگاهی عمیق به مفهوم قانون داشت. قانون ابزار بیان و نه ایجاد قاعده حقوقی است. مشروطه، عبور از نگاه کثرت گرايانه به وحدت گرایانه بود تا نظام حقوقی با ابزار قانون قابل پیش بینی باشد.
سپس آقای دکتر مسعود رجبی سیاه بومی (از وکلای پایه یک دادگستری استان اصفهان) به ایراد سخن پرداخت و گفت: مراجع متعدد قانونگذاری در کشور موجب شده تا با انبوهی از قوانین رو به رو باشیم. از سویی سیاست تقنینی در پی عدالت است اما عدالت چیست و آیا امکان تحقق بیرونی دارد؟ در تنقیح تا چه میزان می توانیم علاوه بر قوانین نوشته و اصول و ضوابط شکلی از اصول و مفاهیمی انسانی و ... مانند عدالت استفاده کنیم؟ تنقیح عمدتاً به شکلی کلی به دنبال انسجام حقوقی بوده و در اين ميان تحقق عدالت چه جايگاهي خواهد داشت؟ عدالت باید تبدیل به یک رویکرد و رهیافت شود و برداشت‌ها از قوانین در پرتو آن باشد.
در ادامه، آقای دکتر فریدون نهرینی (معاون امور حقوقی دولت معاونت حقوقی ریاست جمهوری) با بیان اینکه: عدالت وابسته به زمان و مکان و اقتضای هر جامعه ای است، افزود: تنقیح، امری بسیار تخصصی است. جوهر اصلی یک دعوا، خواسته آن است. لذا یک وکیل در مقام دفاع و یک قاضی در مقام دادرسی در حال تنقیح است چرا که خواسته را از قوانین ماهوی استخراج می کند. شفافیت تقنینی یعنی افراد از جمله در مقام دادرسی بدانند موضوع تابع کدام قانون معتبر است.
دكتر نهريني در پاسخ به سوال مطرح شده در خصوص لایحه شفافیت بيان داشت: لايحه شفافيت به این بازمی‌گردد که چه اشخاصی مشمولند؟ و چه اسنادی را در بر می‌گیرد؟ كه همه اسناد را شامل مي شود (مگر اسناد طبقه بندی شده مطابق قانون مصوب 53) در واقع همه مراجعی که قوانین و مقررات وضع می کنند و همه مراجعی که قضاوت می کنند باید آرای خود را منتشر کنند. همه مراجعی که کار اجرایی می کنند باید اقدامات خود را در دسترس قرار دهند. اما باید توجه داشت که شفافیت با افشاگری متفاوت است. موضوع تنقیح قوانین و مقررات نیز در لایحه شفافیت مورد توجه واقع شده است. ضمانت اجرایی لایحه شفافیت، اراده همه ماست و جامعه حقوقی و به ویژه کانون وکلا باید بر این امر اهتمام نماید.
تاریخ خبر : 1397/10/29
اخبار مرتبط
برگزاری نشست تخصصی با موضوع «نقش تدوین و تنقیح قوانین و مقررات در دادرسی منصفانه» در استان فارس
انتشار مجموعه تنقيحي ‌قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران و مقررات مرتبط
برگزاری سومين نشست تخصصی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در استان فارس
برگزاری نشست تخصصی حقوقی با موضوع آسیب شناسی تورم قوانین در ایران و راهکارهای برون رفت از آن
برنامه‌ جامع ترويجي (علمی، آموزشي و نمايشگاهي) معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقي رياست جمهوري در «استان فارس (شیراز) »
برنامه‌های ترويجي، آموزشي و نمايشگاهي معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در استان فارس
سومين نشست تخصصی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در آذربايجان شرقي برگزار شد
انتشار مجموعه قانون مدني (چاپ یازدهم - ويرايش دهم)
معرفی کتابخانه دیجیتال قوانین و مقررات
انتشار چاپ سوم کتاب منشور حقوق شهروندی

ثبت نظرات و توضیحات

نام :
رایانامه(پست الکترونیک):
توضیحات شما:
امتیاز شما:لطفا متن بالا را در قسمت زیر وارد کنید: