امروز 1398/04/06

برگزاری نشست تخصصی با موضوع «نقش دستگاه های اجرایی در تدوین و تنقیح قوانین و مقررات» در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

نشست تخصصی حقوقی با موضوع «نقش دستگاه های اجرایی در تدوین و تنقیح قوانین و مقررات» با حضور اساتید و صاحب نظران این حوزه توسط معاونت تدوين، تنقيح و انتشار قوانين و مقررات معاونت حقوقي رياست جمهوري در سی‌ و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.


نشست تخصصی حقوقی با موضوع «نقش دستگاه های اجرایی در تدوین و تنقیح قوانین و مقررات» در روز دوشنبه نهم اردیبهشت ماه 1398 در شبستان مصلی امام خمینی(ره)، سرای اهل قلم (سالن شهیدمطهری) با حضور آقایان دکتر حمیدرضا علومی (عضو هیات علمی و معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی)و دکتر حسن محسنی (عضو هیات علمی و مدیرکل حقوقی دانشگاه تهران) برگزار شد.
آقای دکتر حمید رضا علومی به عنوان نخستين سخنران نشست، پس از تقدير از برگزاري اين جلسات و اهميت آن، به تبیین مفهوم تدوین و تنقيح قوانین و مقررات پرداخت و بر نقش دستگاههاي اجرايي در اين خصوص تاكيد كرد. وي در اين ارتباط، اظهار داشت: بايد ضمن پرهيز از واگذاري كامل فرايندهاي تنقيحي به دستگاههاي اجرايي، توان تمامي دستگاهها در زمينه تنقيح قوانين و مقررات، تحت مديريتي فرابخشي مانند معاونت حقوقي رياست جمهوري تجميع شود چراكه عدم هماهنگی بین دستگاه های اجرایی مشكلات زيادي را موجب مي شود به عنوان مثال ممکن است یک دستگاه قانونی را نسخ شده بداند در حالي كه همان قانون مورد استفاده و نیاز دستگاه اجرایی دیگر باشد.
در ادامه آقای دکتر حسن محسنی به ایراد سخن پرداخت و ضمن اشاره به مسموع نبودن جهل به قانون و لزوم آگاهي عمومي نسبت به قوانين و مقررات، تنقيح قوانين و مقررات را امري ضروري دانست. وي در ادامه حضور دستگاههاي اجرايي را در فرايند تنقيح لازم شمرد چراكه تعارضات قوانين عموما در مقام اجراء مورد كشف و توجه قرار مي گيرد.
در پايان این نشست، سخنرانان به پرسش های مختلف حاضران در جلسه، پاسخ دادند.
تاریخ خبر : 1398/02/10
اخبار مرتبط
برگزاری نشست تخصصی با موضوع «نقش تدوین و تنقیح قوانین و مقررات در دادرسی منصفانه» در استان فارس
انتشار مجموعه تنقيحي ‌قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران و مقررات مرتبط
برگزاری سومين نشست تخصصی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در استان فارس
برگزاری نشست تخصصی حقوقی با موضوع آسیب شناسی تورم قوانین در ایران و راهکارهای برون رفت از آن
برنامه‌ جامع ترويجي (علمی، آموزشي و نمايشگاهي) معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقي رياست جمهوري در «استان فارس (شیراز) »
برنامه‌های ترويجي، آموزشي و نمايشگاهي معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در استان فارس
سومين نشست تخصصی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در آذربايجان شرقي برگزار شد
انتشار مجموعه قانون مدني (چاپ یازدهم - ويرايش دهم)
معرفی کتابخانه دیجیتال قوانین و مقررات
انتشار چاپ سوم کتاب منشور حقوق شهروندی

ثبت نظرات و توضیحات

نام :
رایانامه(پست الکترونیک):
توضیحات شما:
امتیاز شما:لطفا متن بالا را در قسمت زیر وارد کنید: