امروز 1398/04/06

برگزاری نشست تخصصي با موضوع نقش قوانین و مقررات در مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری در نمایشگاه بين المللي کتاب تهران

سومین نشست تخصصی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در روز چهارشنبه مورخ 1398/2/11 در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی کتاب واقع در مصلای تهران برگزار شد.


سومین نشست تخصصی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در روز چهارشنبه مورخ 1398/2/11 در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی کتاب واقع در مصلای تهران برگزار شد.
در این نشست که با حضور گسترده اعضای هیات علمی دانشگاهها، وکلا و دانشجویان و سایر علاقه‌مندان برگزار شد چند تن از استادان و صاحبنظران به ایراد سخن پرداختند.
آقای سید مهدی علوی (مشاور دبیر هیات دولت) به عنوان دبیر این نشست با پرداختن به نقش موثر تنقیح قوانین و مقررات در مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری بيان داشت برای جلوگیری از فساد و جهت پیشبرد ارتقای سلامت نظام اداری بايد قانون زدایی صورت گيرد و قانون زدایی به معنی پاک سازی قوانین و مقررات نسخ شده و استفاده از قوانین و مقررات به روز و متناسب جهت پیشبرد امور جامعه است.
آقای دکتر ولی رستمی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و عضو حقوقدان شوراي رقابت سخنران اول اين نشست بود كه بيان داشت سیستم حقوقی کشورها دو وجهی است هم می تواند سبب افزایش فساد و هم سبب کاهش فساد شود و هرچه قانون شفاف تر و صريح تر باشد مانع از فساد می شود در حالي كه قوانين مبهم خود منشا فساد است. وي در ادامه توضیح داد امر تنقیح باید انجام شود تا قوانین شفاف، مفید و موثر داشته باشیم تا راههای فرار از قانون بسته شود.
در ادامه آقای دکتر میرکمالی عضو هیات علمی دانشگاه شهيد بهشتي و عضو شوراي راهبردي معاونت قوانين مجلس شوراي اسلامي به ايراد سخن پرداخت و گفت: کار تنقیح کارسخت و مهمی است. به عبارتی تنقیح یعنی شناخت قانون درست و معتبر از قانون نادرست و نامعتبر. نکته حائز اهمیت این است که طبق اصل قانونی بودن جرائم و مجازاتها هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعریف شده باشد جرم است و ضمانت اجرای متناسب با خود را دارد. پس اگر رفتاری در قانون جرم انگاری نشده باشد از مصادیق جرم نمی باشد. در عين حال قاعده قبح عقاب بلابيان نيز لزوم آگاهي دادن به مردم را نسبت به قوانين و مقررات بيان مي دارد و توجه به اين دو امر جايگاه تنقيح را به خوبي روشن مي سازد. وي در ادامه با تمركز بر تبيين قانون قانون ارتقاء سلامت نظام اداري و مقابله با فساد به مفهوم فساد اشاره كرد و تكاليف دستگاههاي اجرايي در زمينه اطلاع رساني و تنقيح قوانين و مقررات را خاطرنشان ساخت.
دکتر امین جعفری عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و سرپرست امور پژوهش های حقوقی معاونت حقوقی ریاست جمهوری در ادامه اين نشست به ارايه مباحث خود پرداخت و بيان داشت: اگر قوانین واضح و روشن باشد و ابهامی نداشته باشد و نیز تنقیح صحیحی صورت گرفته باشد قوانین ما قوانین فسادگریز خواهند بود وي با اشاره به ماده 17 قانون مبارزه با فساد و ارتقای نظام اداری مصوب 1390 و لزوم حمايت از مخبران وقوع فساد تاكيد كرد كه نحوه تشويق مخبران خود نبايد به زمينه اي براي بروز فساد تبديل شود.
در پايان اين نشست، استادان حاضر به سوالات متعدد حاضران پاسخ گفتند.
تاریخ خبر : 1398/02/11
اخبار مرتبط
برگزاری نشست تخصصی با موضوع «نقش تدوین و تنقیح قوانین و مقررات در دادرسی منصفانه» در استان فارس
انتشار مجموعه تنقيحي ‌قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران و مقررات مرتبط
برگزاری سومين نشست تخصصی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در استان فارس
برگزاری نشست تخصصی حقوقی با موضوع آسیب شناسی تورم قوانین در ایران و راهکارهای برون رفت از آن
برنامه‌ جامع ترويجي (علمی، آموزشي و نمايشگاهي) معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقي رياست جمهوري در «استان فارس (شیراز) »
برنامه‌های ترويجي، آموزشي و نمايشگاهي معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در استان فارس
سومين نشست تخصصی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در آذربايجان شرقي برگزار شد
انتشار مجموعه قانون مدني (چاپ یازدهم - ويرايش دهم)
معرفی کتابخانه دیجیتال قوانین و مقررات
انتشار چاپ سوم کتاب منشور حقوق شهروندی

ثبت نظرات و توضیحات

نام :
رایانامه(پست الکترونیک):
توضیحات شما:
امتیاز شما:لطفا متن بالا را در قسمت زیر وارد کنید: