پیشنهاد اصلاح آیین نامه صدور انواع گواهينامه موتورسيكلت

باتوجه به بازنگری صورت گرفته در طبقه‌بندی انواع گواهینامه موتورسیکلت، وزارت کشور متن اصلاحی آیین نامه صدور انواع گواهينامه مربوطه را به هیئت دولت ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به تعبیر آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی، موتورسیکلت وسیله نقلیه‌ای است مجهز به قوای محرکه، دارای دو محور و وزن خالص حداکثر (550) کیلوگرم که برای حرکت در معابر عمومی طراحی گردیده است. در چهارچرخ‌های موتوری الکتریکی، وزن باطری‌ها به وزن وسیله نقلیه افزوده می‌شود و نباید دارای توان بیش از (15) کیلووات باشد.

مطابق آیین‌نامه صدور انواع گواهینامه رانندگی، صرفاً یک نوع گواهینامه برای رانندگی با موتورسیکلت در نظر گرفته شده است. بر این اساس، دارنده گواهینامه مجاز است با موتورسیکلت‌های تا حجم (200) سی‌سی رانندگی نموده و پس از سه سال از اخذ گواهینامه و رسیدن به سن 23 سال تمام می‌تواند با موتورسیکلت‌های با حجم موتور بیش از (200) سی‌سی رانندگی نماید.

در چند سال اخیر، استفاده از موتورسیکلت در نظام حمل‌ونقل در کنار تولید و ورود انواع موتورسیکلت‌های با حجم، نوع سوخت متفاوت(بنزینی و برقی) و تنوع شکل و کاربری آن ها بسیار گسترش یافته است به‌گونه‌ای که شاید بتوان اذعان نمود بخشی از مشکلات و مسائل مختلف ترافیک مانند چالش‌های مربوط به فضای پارک حاشیه‌ای و آلودگی هوا در زمره استفاده از موتورسیکلت‌های با استاندارد آلودگی بالا و به ویژه، موتورسیکلت‌های برقی مي باشد.

در همین راستا و به منظور فراهم آوردن شرایط قانونی و فضای انگیزشی برای تولیدکنندگان و بهره‌برداران و نیز ساماندهی موتورسیکلت، وزارت کشور نسبت به اصلاح طبقه‌بندی انواع گواهینامه موتورسیکلت (دوچرخ، سه‌چرخ، چهارچرخ، برقی و بنزینی) با همکاری نیروی انتظامی اقدام کرد، در حال حاضر نیز متن اصلاحی آیین نامه مربوط به انواع گواهينامه این وسیله نقلیه موتوری را جهت سیر مراحل تصویب به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است این متن پیشنهادی، مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت طی می کند.

دریافت متن کاملdownlod