تنقیح مصوبات هيات وزيران در موضوع صنايع كوچك و شهرک ها و نواحي صنعتي

پیش‌نویس تصویب‌نامه تنقیحی موضوع صنايع كوچك و شهرک ها و نواحي صنعتي روز چهارشنبه مورخ 17/6/1400 در هيات وزيران مطرح و تصویب شد.

تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور، به عنوان یکی از مهم‌ترین راهکارهای تحقّق اصل حاکمیت قانون، پیشگیری و مقابله با فساد و ارتقای کارآمدی و سلامت نظام اداری است که انجام آن مورد تکلیف قانونگذار قرار گرفته است. معاونت حقوقی در راستای تکالیف مقرر به پشتوانه پنج (5) دهه دانش و تجربه در این عرصه، اقدامات تنقیحی گسترده‌ای را در تعامل با دستگاه‌های اجرایی در دستور کار قرار داده است. بر این اساس و به منظور تنقیح و تدوین «مقررات کشور» و با توجه به اهمیت مصوبات هیئت محترم وزیران، تنقیح مصوبات این مرجع در اولویت اقدام قرار گرفته است. در این راستا پیش‌نویس «تصویب‌نامه تنقیحی در موضوع صنايع كوچك و شهرك‌ها و نواحي صنعتي» هفتمين تصویب‌نامه تهیه شده توسط این معاونت است كه با همكاري وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوين و به دولت ارايه گرديد. در اين تصويبنامه، تمامی مصوبات هیئت وزیران، کمیسیون‌های موضوع اصل (138) قانون اساسی، مقررات مصوب شوراي انقلاب و نمایندگان ویژه رئیس‌جمهور در موضوع « صنايع كوچك و شهرك‌ها و نواحي صنعتي»، از ابتدای دوران مقرره‌گذاری در کشور تاکنون، شناسایی و در (4) فهرست «معتبر»، «منسوخ ضمنی و با اجرا منتفی»، «منسوخ صریح و ابطال شده» و «غیر معتبر با انقضای زمان»، دسته‌بندی و به هیئت وزیران ارائه شده است. در اعتبارسنجی این مصوبات، بررسی قوانین مرتبط، تصویب‌نامه‌های هیئت وزیران، نظرات رئیس مجلس شورای اسلامی و آرای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورد توجه قرار گرفته است که نتیجه آن شناسایی حدود 540 مصوبه می‌باشد که از این تعداد، حدود 54 % منسوخ ضمنی و با اجرا منتفی، 8 %منسوخ صریح و باطل شده، 5/4 % غیرمعتبر با انقضای زمان و 5/33 % معتبر است. به موجب این تصویبنامه، معاونت حقوقی رییس جمهور با همكاری وزارت صمت  برای آگاهی مجریان و شهروندان، به نحو مقتضی نسبت به نشر و اطلاع‌رسانی متن تنقیح شده مصوبات معتبر، اقدام خواهد كرد؛ ضمن آنكه تاكید شده ارایه هرگونه پیشنهاد در آینده، جهت تصویب در هیات وزیران در موضوع مذکور، منوط به داشتن پیوست تنقیحی است. همچنین هیات وزیران، وزارت صنعت، معدن و تجارت  را موظف كرده است با همكاری معاونت حقوقی رییس جمهور هر سال نسبت به بروزرسانی پیوست‌های این تصویبنامه، اقدام و آن را برای تصویب به هیئت‌وزیران ارایه كند. اين تصويبنامه طي روزهاي آتي توسط معاون اول رييس جمهور، ابلاغ خواهد شد.

لازم به ذكر است پیش از این شش تصویبنامه تنقیحی در موضوعات بیمه شخص ثالث، حمل و نقل ریلی  (راه آهن)، مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه اقتصادی، سرمایه گذاری خارجی،اتاق بازرگاني، صنايع ومعادن و كشاورزي و نيز موضوع زنان، مشتمل بر اعتبارسنجی هزاران مصوبه هیات وزیران، به پیشنهاد معاونت حقوقی رییس جمهور در هیات وزیران تصویب و ابلاغ شده است.

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف

اخبار مرتبط