آیین نامه اجرایی بند و تبصره 17 ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور

تصویبنامه هیات وزیران درخصوص آیین نامه اجرایی بند و تبصره 17 ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور ابلاغ شد.

تصویبنامه مصوب جلسه مورخ 1400/07/28 هیات وزیران درخصوص "آیین نامه اجرایی بند و تبصره 17 ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور" طی نامه شماره 82376 مورخ 1400/08/03 توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

 

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزارت کشور- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزارت امور اقتصادی و دارایی- سازمان برنامه و بودجه کشور

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیئت وزیران در جلسه 28/7/1400 به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور (با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) و به استناد بند (و) تبصره (17) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور، آیین‌نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:

 

آیین ­نامه اجرايي بند (و) تبصره (17) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور

ماده 1- در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

1- وزارت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی.

2- سازمان: سازمان برنامه و بودجه کشور.

3- بانک مرکزی: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

4- دستگاه‌های اجرایی: دستگاه‌های موضوع ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه از جمله نهادهای عمومی غیردولتی و بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی (به استثنای
کمیته امداد امام خمینی (ره) ) که به هر شکل از اقشار آسیب‌پذیر حمایت می‌کنند.

5- اشخاص مشمول: اشخاص آسیب­پذیری که از کمک‌ها و پرداخت‌­های حمایتـی (به استثنای کمک­های رفاهی پرداختی دستگاه به کارمندان خود) و تسهـــیلات قرض‌الحسنه بهره‌مند می‌شوند.

6- سامانه: سامانه موضوع ماده (11) دستورالعمل طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع بیماری کرونا، موضوع تصویب‌نامه شماره 509/ت57531ﻫ مورخ 5/1/1399 که به صورت برخط با سامانه استعلام بانک مرکزی ارتباط خواهد داشت.

7- خزانه‌داری: خزانه‌داری کل کشور.

8-  احراز هویت: فرایند احراز هویت اشخاص مشمول توسط دستگاه‌های اجرایی، مطابق ماده (56) آیین‌نامه اجرایی ماده (14) الحاقی قانون مبارزه با پولشویی، موضوع تصویب‌نامه شماره 92986/ت57101هـ مورخ 22/7/1398.

9- شناسایی: فرایند دریافت و بررسی مستمر اطلاعات اشخاص مشمول توسط دستگاه‌های اجرایی مطابق بند (33) ماده (1) آیین‌نامه اجرایی ماده (14) الحاقی قانون مبارزه با پولشویی.

ماده 2- وزارت مکلف است ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، سامانه را به گونه‌ای معماری و طراحی کند که امکانات زیر را فراهم نماید:

1- ثبت مشخصات هویتی اشخاص مشمول.

2- استعلام سامانه‌ای (سیستمی) صحت‌ حساب‌های بانکی (شبا) اشخاص مشمول از بانک مرکزی.

3- صدور شناسه یکتا.

4- بررسی و استحقاق‌سنجی اشخاص مشمول برای دستگاه اجرایی و مؤسسات خیریه خصوصی و مردم­نهاد با استفاده از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان.

5- دریافت اطلاعات عملکرد کمک‌ها و پرداخت‌های حمایتی از بانک مرکزی، سازمان هدفمندسازی یارانه­ها، خزانه­داری و سایر دستگاه­های اجرایی حسب مورد.

6- نگهداری سوابق پرداخت‌ها به تمامی اشخاص حقیقی اعم از ایرانی یا اتباع خارجی.

تبصره 1- بانک مرکزی از طریق شرکت مشاوره رتبه­بندی اعتباری ایران براساس اطلاعاتی که وزارت در اختیار بانک مرکزی قرار می­دهد، وضعیت استحقاق­سنجی مددجویان و متقاضیان تسهیلات را در اختیار مؤسسات مالی و غیرمالی و همچنین اشخاص حقوقی مشمول قانون قرار داده و شناسه (کد) ملی دریافت‌کنندگان تسهیلات را به وزارت انتقال می‌دهد.

تبصره 2- کلیه دستگاه‌‌های اجرایی نظیر سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، سازمان ثبت احوال کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، وزارت کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سامانه شاهکار و احراز الکترونیکی هویت)، بانک مرکزی و سایر دستگاه­ها موظف به همکاری با وزارت در به­روزرسانی و تکمیل اطلاعات سامانه مذکور می­باشند.

تبصره 3- سازمان فناوری اطلاعات ایران موظف است زیرساخت لازم را از محل اعتبارات مصوب مربوط برای نگهداری و تکمیل پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان و ایجاد پرونده الکترونیکی رفاه و تأمین اجتماعی موضوع ماده (81) قانون برنامه ششم توسعه فراهم نماید.

ماده 3- برخورداری کمک‌‌ها و پرداخت‌های حمایتی مؤسسات خیریه خصوصی و مردم­نهاد از معافیت‌های مالیاتی مندرج در بند (و)  تبصره (17) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور از زمان تکمیل سامانه موضوع ماده (2) این آیین­نامه با اعلام وزارت، منوط به دریافت شناسه یکتا بابت هزینه‌های مذکور از سامانه و ارایه آن به سازمان امور مالیاتی کشور خواهد بود.

ماده 4- دستگاه‌های اجرایی در مورد کلیه پرداخت‌های نقدی حمایتی از محل منابع عمومی، هدفمندی یارانه‌ها، منابع داخلی و پرداخت‌های مستقیم به اشخاص حقیقی مکلفند نسبت به ثبت کلیه کمک‌ها و پرداخت‌های حمایتی خود به جامعه هدف در سامانه و به تفکیک شناسه (کد)ملی گیرنده حمایت اقدام نمایند. کلیه کمک‌ها و پرداخت‌های نقدی مذکور از طریق حواله الکترونیک بانکی انجام و در سرفصل (فیلد) اختصاص داده شده در دستور پرداخت الکترونیکی مطابق با دستورالعمل شناسه‌گذاری پرداخت‌های حمایتی درج می‌شود. دستورالعمل شناسه‌گذاری پرداخت‌های حمایتی حداکثر شش ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه به پیشنهاد سازمان و تأیید وزارت توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ می‌شود.

تبصره- بانک مرکزی مکلف است کلیه اطلاعات حواله‌های الکترونیک صادره مشمول این آیین­نامه در بستر بانک مرکزی یا شبکه بانکی را به سازمان و وزارت ارسال کند.

ماده 5 - دستگاه‌های اجرایی مکلفند پیش از ثبت درخواست هرگونه کمک و پرداخت حمایتی در سامانه نسبت به احراز هویت و شناسایی متقاضیان دریافت کمک و پرداخت حمایتی اقدام نمایند.

ماده 6- وزارت مکلف است امکان استعلام استحقاق‌سنجی اشخاص مشمول را به درخواست دستگاه‌های اجرایی و مؤسسات خیریه خصوصی و مردم‌نهاد ایجاد نماید. دستورالعمل و ضوابط استحقاق‌سنجی هرگونه  حمایت توسط وزارت با همکاری سازمان و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، تهیه و ابلاغ می‌شود.

ماده 7- وزارت مکلف است پس از بررسی و صحت‌سنجی اطلاعات هویتی و استحقاق‌سنجی اشخاص مشمول که توسط دستگاه‌های اجرایی در سامانه وارد شده، نسبت به صدور شناسه یکتا اقدام و اطلاعات مذکور را تا پانزدهم هرماه به صورت سامانه‌ای (سیستمی) و برخط برای سازمان ارسال نماید.

ماده 8- سازمان پس از دریافت اطلاعات موضوع ماده (7) این آیین‌نامه، نسبت به تخصیص اعتبار با رعایت ماده (30) قانون برنامه و بودجه کشور – مصوب 1351- به دستگاه‌های مشمول برای پرداخت‌های حمایتی متناسب با قوانین و مقررات مربوط اقدام می‌کند. پس از تأیید سازمان، اطلاعات تخصیص برای پرداخت به تفکیک اشخاص مشمول به خزانه‌داری ارسال می‌شود. خزانه‌داری تأییدیه پرداخت را به همراه شناسه یکتای پرداخت به صورت برخط و یا برون­خط برای سازمان و وزارت ارسال می‌کند .تخصیص اعتبار دستگاه­های اجرایی تا قبل از اجرای کامل سازوکارهای مندرج در این آیین­نامه براساس روال قبلی انجام می­شود.

ماده 9- کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری دولتی، خصوصی و غیردولتی مکلفند تسهیلات قرض­الحسنه پرداختی را به تفکیک شناسه (کد) ملی گیرنده تسهیلات در سامانه مذکور ثبت نمایند.

ماده 10- چنانچه مدیران دستگاه‌های اجرایی از اجرای بند (و) تبصره (17) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور استنکاف نمایند، مشمول مجازات مندرج در بند (1) مجازات تعزیری درجه پنج موضوع ماده (19) قانون مجازات اسلامی - مصوب 1392 - با اصلاحات و الحاقات بعدی می‌گردند.

ماده 11- کمیته امداد امام خمینی (ره) می­تواند در چهارچوب مفاد این آیین­نامه نسبت به ارایه اطلاعات اقدام نماید.

محمد مخبـر

معاون اول رييس ­جمهور

دریافت متن کاملdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف