ضوابط صرفه جویی انرژی در ساختمانها

تصویبنامه هیات وزیرا درخصوص ضوابط صرفه جویی انرژی در ساختمانها ابلاغ شد.

تصویبنامه مصوب جلسه مورخ 1400/08/19 هیات وزیران درخصوص "ضوابط صرفه جویی انرژی در ساختمانها" طی نامه شماره 93876 مورخ 1400/08/24 توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

 

وزارت راه و شهرسازی وزارت کشور وزارت نفت

وزارت نیرو سازمان برنامه و بودجه کشور سازمان ملی استاندارد ایران

هیئت وزیران در جلسه 19/8/1400 به پیشنهاد مشترک وزارتخانه­های راه و شهرسازی، کشور، نفت و نیرو و سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ضوابط صرفه­جویی انرژی در ساختمان­ها را به شرح زیر تصویب کرد:

"ضوابط صرفه ­جویی انرژی­ در ساختمان­ها"

ماده 1- سازوکار آموزش مقررات و ضوابط مربوط به صرفه­جویی انرژی در ساختمان­ها، برای تشخیص صلاحیت مهندسان مشاور و پیمانکاران، توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و برای سایر اشخاص مشمول قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان – مصوب 1374-، توسط وزارت راه و شهرسازی با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارتخانه­های نفت و نیرو تدوین و ابلاغ می­شود.

ماده 2- دستگاه‌هاي اجرايي موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات كشوري موظفند به منظور كسب رده انرژي ذكر شده در مبحث (19) مقررات ملي ساختمان (رده ای­سی (EC) )، نسبت به مطالعه، طراحي، اجرا، نظارت و بهره­برداری بر رعايت اين مبحث توسط شركت‌هاي ذي‌صلاح براي ساختمان‌هاي جديدالاحداث خود اقدام نمايند.

ماده 3- وزارت راه و شهرسازي موظف است با بهره‌گيري از خدمات شركت‌هاي ذي‌صلاح موضوع ماده (4) قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان - مصوب 1374- در چارچوب قوانین و مقررات، نسبت به واپایش (كنترل) و نظارت عالیه (موضوع ماده (35) قانون مذکور) ساختمان‌هاي جديدالاحداث بخش خصوصي به منظور اطمينان از رعايت كامل الزامات مبحث (19) مقررات ملي ساختمان اقدام نمايد. شركت‌هاي ياد شده موظفند گزارش نظارت خود را به واحدهاي ذي‌ربط وزارت راه و شهرسازي و شهرداري‌ها ارایه نمايند.

ماده 4- ارایه پایان­کار به ساختمان­های جدیدالاحداث از ابتداي سال 1402 منوط به رعایت مبحث (19) مقررات ملی ساختمان می­باشد. به منظور آگاهي مردم از تلفات انرژي در ساختمان­ها، وزارت كشور از طريق شهرداري‌ها موظف است از ابتداي سال 1401 نسبت به درج رده انرژي در گواهي پايان­كار ساختمان‌هاي جديدالاحداث و نصب پلاك گواهی انطباق آن در ورودي در ساختمان‌ها اقدام نمايد. دستورالعمل اجرایی این بند ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ اين تصویب­نامه توسط وزارت‌ راه و شهرسازي با همكاري
سازمان برنامه و بودجه كشور و وزارتخانه­های نفت و نیرو تدوين و ابلاغ مي‌شود.

ماده 5- دستگاه‌هاي اجرايي موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات كشوري موظفند با استفاده از شركت‌هاي ذي‌صلاح حسب مورد نسبت به مميزي انرژي و بازرسی فنی و دريافت برچسب انرژي طبق استانداردهای مصوب و ابلاغی از سوی سازمان ملی استاندارد ایران براي ساختمان‌هاي در حال بهره‌برداري خود اقدام و نتيجه را به همراه طرح‌هاي بهينه‌سازي لازم به وزارتخانه‌هاي نفت، نيرو و راه و شهرسازي اعلام نمايند. سازمان برنامه و بودجه كشور مكلف است با استفاده از ظرفيت ماده (12) قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقای نظام مالی کشور - مصوب 1394- از اجرای طرح­های مذکور حمايت نمايد.

ماده 6- از ابتداي سال 1402 ساختمان­هاي داراي حداقل رده انرژي / برچسب انرژي مشمول تخفيف (پاداش صرفه جويي) معادل پنج درصد (5%) گاز بها و تعرفه برق خواهند شد و به ازای هر رتبه ارتقای رده
انرژي/ برچسب انرژي مشمول دو و نیم درصد (5/2%) تخفيف بيشتر مي‌شوند.

ماده 7- در صورت عدم كسب رده انرژي/ برچسب انرژي براي ساختمان­هاي موضوع بندهاي (2)، (3) و (5) اين تصویب­نامه، از ابتداي سال 1402 حسب مورد ساختمان­هاي موضوع بندهای (2) و (3) به ترتيب مشمول افزايش گازبها و تعرفه برق معادل سي درصدي (30%) و بيست درصدي (20%) و از ابتداي سال 1403 ساختمان­هاي موضوع بند (5) مشمول افزايش گازبها و تعرفه برق معادل سي درصدي (30%) با رعايت
بند (ب) ماده (1) قانون هدفمند كردن يارانه - مصوب سال 1388- و اصلاحات بعدي آن خواهند شد.

ماده 8- اعتبار مورد نیاز برای واپایش (کنترل) و نظارت بر ساختمان­های موضوع بندهای (2)، (3) و (5) این تصویب­نامه هرساله از محل منابع و درآمدهای حاصل از فروش گاز به نام وزارت راه و شهرسازی در جدول مصارف تبصره (14) لوایح بودجه سنواتی درج می­گردد تا از طریق سازمان هدفمندی یارانه­ها در اختیار آن دستگاه قرار گیرد.

محمد مخبـر

معاون اول رييس ­جمهور

دریافت متن کاملdownlod

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف