درخواست وزارت تعاون برای الزام دستگاه های اجرایی جهت ارایه داده های مورد نیاز پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان به این وزارتخانه

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای وظایف و تکالیف خود برای برنامه ریزی های اقتصادی و حمایتی از اقشار و گروه های کم درآمد جامعه و همچنین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص «تقویت پایگاه رفاه ایرانیان» و مصوبات «شورای اجرایی فناوری اطلاعات» در این خصوص، پیشنهاد الزام دستگاه های اجرایی برای قرار دادن داده های مورد نیاز «پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان» در اختیار این وزارتخانه را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به موجب قوانین و مقررات جاری کشور، وظایف و تکالیف عدیده ای درخصوص حمایت از اقشار کم درآمد، ثبت نام از جاماندگان یارانه نقدی خانوار، شناسایی گروه های هدف نهادهای حمایتی و دهک بندی درآمدی جامعه به منظور برنامه ریزی های اقتصادی و حمایتی برعهده این وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

در همین راستا، طی تصمیمات اخیر نهمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در شهریور ماه سال جاری، درخصوص «اصلاح سیاست تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی و نحوه حمایت از گروه های هدف» تکالیفی در این رابطه به وزارتخانه مذکور محول شده است.

از آنجایی که اجرای موفق تکالیف یاد شده منوط به شناسایی و نحوه حمایت از گروه های هدف می باشد، ضروری است اطلاعات دارایی و درآمد و سایر اقلام مورد نیاز برای استحقاق سنجی و دهک بندی خانوارها در «پایگاه ملی اطلاعات رفاه ایرانیان» تجمیع و به روز رسانی گردد.

در سال 1397 و در اجرای ماده (5) آیین نامه اجرایی تبصره (14) قانون بودجه سال 1397 کل کشور، در راستای شناسایی و رتبه بندی خانوارها، دستگاه های اجرایی مربوط موظف شده بودند کلیه داده های مورد نیاز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را بصورت یکجا، تجمیعی و برخط در اختیار این وزارتخانه قرار داده و آن را بروز رسانی نمایند.

همچنین پیرو بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا در آذر ماه 1399 درخصوص «تقویت پایگاه رفاه ایرانیان» نکاتی در «شورای اجرایی فناوری اطلاعات» مصوب و ابلاغ گردید. با این حال، در سال جاری دستگاه های مختلف دولتی و غیر دولتی از ارایه اطلاعات و داده به وزارت تعاون امتناع ورزیده اند.

به همین منظور وزارتخانه مذکور درخواست خود مبنی بر الزام دستگاه ها به همکاری و قرار دادن داده های مورد نیاز «پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان» در اختیار این وزارتخانه را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.

گفتنی است، پیشنهاد یاد شده هم اکنون در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک در دست بررسی و تصمیم گیری است.

دریافت متن کاملdownlod