دولت پیشنهاد احداث سدهای مخزنی در قالب «طرح جامع مهار روان آب های منطقه مکران» را بررسی می کند

استانداری هرمزگان در راستای بهره مندی از ظرفیت روان آب های سواحل مکران در حوزه های شرب، کشاورزی، صنعت و اشتغال، پیشنهاد احداث سدهای مخزنی در قالب طرح جامع مهار روان آب های این منطقه را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» مسأله تأمین آب همواره یکی از مهم ترین دغدغه های بشر و دولت ها بوده و سرمایه گذاری های کلانی را به خود  اختصاص داده است. رشد جمعیت و افزایش مصرف سرانه آب، لزوم تأمین آب را برای این جمعیت رو به رشد به مسأله ای مهم حیاتی تبدیل می کند.

یکی از روش های مقابله با مشکل کم آبی و مدیریت آب به ویژه در مناطق خشک، جمع آوری و انتقال روان آب ها و استفاده بهینه از آنها در مصارف مختلف است که متأسفانه در کشور ما به دلایل مختلف کمتر مورد توجه قرار گرفته و بخش زیادی از این منابع آبی به دلایل مختلف از دسترس خارج است.

استان هرمزگان در اقلیمی گرم و خشک واقع شده و به لحاظ برخورداری و بهره مندی از منابع آبی، از محروم ترین استان های کشور محسوب می شود. این درحالی است که هرمزگان با داشتن پتانسیل سالیانه 1/5 میلیارد مترمکعب روان آب، از این نعمت عظیم در حوزه های شرب، کشاورزی، صنعت و اشتغال بی بهره مانده و این عدم انتفاع از چنین ظرفیت خدادادی، باعث شده تا مقابله با «ابر چالش کمبود آب» نفس گیرتر شود.

استانداری هرمزگان با اشاره به اینکه براساس مطالعات اولیه انجام شده، میزان حجم روان آب ها در محدوده سواحل مکران نزدیک به 700 میلیون مترمکعب در سال برآورد می شود که می توان با ایجاد 5 سد مخزنی در پهنه مذکور، سالیانه 260 میلیون مترکعب روان آب را مهار و جهت ذخیره سازی نزدیک به یک میلیارد و یکصد میلیون مترمکعب آب با کیفیت مخزن ایجاد نمود، پیشنهاد احداث سدهای یاد شده را در قالب «طرح جامع مهار روان آب های منطقه مکران» با هدف مهار آب های سطحی، کاهش مخاطرات طبیعی و تأمین آب مورد نیاز در بخش های شرب، صنعت، کشاورزی و توسعه پایدار منطقه به دولت ارایه کرده است.

طرح مذکور در راستای عملیاتی نمودن منویات مقام معظم رهبری، می تواند موجبات رشد شتابان و توسعه پایدار سواحل مکران در بخش های مختلف اقتصادی با رویکرد عدالت محوری و ارتقای شاخص های اجتماعی را فراهم آورد.

گفتنی است، این پیشنهاد هم اکنون در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست مراحل بررسی و تصمیم گیری را سپری می کند.

دریافت متن کاملdownlod

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف