ارایه پیش نویس آیین نامه اجرایی ماده (12) قانون مالیات بر ارزش افزوده

وزارت امور اقتصادی و دارایی در اجرای تکلیف مقرر در ماده (12) قانون مالیات بر ارزش افزوده و به منظور جلوگیری از ایجاد وقفه در فرآیند اجرایی قانون مذکور، پیش نویس آیین نامه اجرایی ماده قانونی یاد شده را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به موجب ماده (12) قانون مالیات بر ارزش افزوده، عرضه كنندگان كالاها و خدمات كه به موجب اين قانون و ساير قوانين از ماليات و عوارض معاف مي باشند و همچنين فعالان اقتصادي مستقر در مناطق آزاد تجاري‌ - صنعتي و مناطق ويژه اقتصادي كه حجم معاملات سالانه آنها از مبلغي كه به پيشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تأييد هيئت وزيران مي رسد، بيشتر باشد، مكلف به عضويت و ثبت معاملات در سامانه مؤديان هستند. اين حكم شامل كليه مناطق كشور از جمله مناطق آزاد تجاري‌ - صنعتي و مناطق ويژه اقتصادي مي‌شود. همچنین متخلفان از حكم اين ماده علاوه بر جريمه مندرج در بند «ب» قانون پايانه‌هاي فروشگاهي و سامانه مؤديان، مشمول جريمه اي معادل 9 درصد ارزش معاملات ثبت نشده در سامانه مذكور مي‌شوند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی در اجرای تکلیف مقرر در ماده قانونی مذکور مبنی بر تهیه و تصویب آيين نامه اجرایي اين ماده در خصوص مناطق آزاد تجاري - صنعتي و مناطق ويژه اقتصادي ظرف سه ماه پس از ابلاغ قانون یاد شده، پیش نویس آیین نامه اجرایی مربوط را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.

به موجب پیش نویس آیین نامه اجرایی فوق، اشخاص مشمول این آیین نامه مکلفند پس از راه اندازی سامانه مؤدیان، به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می کند، نسبت به ثبت نام و عضویت در سامانه مزبور اقدام نموده و معاملات خود را از طریق سامانه ثبت نمایند.

عدم عضویت اشخاص مشمول در سامانه مؤدیان، جریمه ای معادل 10 درصد مجموع مبلغ فروش انجام شده از آن طریق یا 20 میلیون ریال، هریک که بیشتر باشد و محرومیت از اعمال معافیت های مالیاتی، نرخ صفر و مشوق های موضوع قانون مالیات های مستقیم در همان سال مالی را برای آنها به همراه خواهد داشت.

همچنین عدم ثبت معاملات توسط اشخاص مشمول پس از راه اندازی سامانه مؤدیان، مشمول جریمه ای معادل 9 درصد ارزش معاملات ثبت نشده (اعم از کالاها و خدمات معاف یا مشمول) در سامانه مذکور می باشد.

گفتنی است، پیشنهاد فوق هم اکنون در کمیسیون اقتصاد دولت مراحل بررسی و تصمیم گیری را سپری می کند.

دریافت متن کاملdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف