پیشنهاد وزارت نیرو برای خرید کنتورهای هوشمند به منظور مدیریت بهینه مصرف برق

وزارت نیرو در راستای تکلیف مقرر در بند (د) تبصره (15) قانون بودجه سال 1400 و به منظور تسریع در اصلاح الگوی مصرف برق، پیشنهاد صدور مجوز برای خرید کنتورهای هوشمند برق را به دولت ارایه کرده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» پیاده سازی سیستم های اندازه‌گیری هوشمند اولین قدم جهت حرکت به سمت شبکه هوشمند (Smart Grid)  می‌باشد. شبکه هوشمند، شبکه ای است که به صورت خودکار بر خود نظارت و در خود تعادل ایجاد می کند و با هرگونه منبع انرژی شامل گاز، آب، حرارت و برق سازگار بوده و انرژی را با کمترین دخالت انسان به مصرف‌کننده تحویل می دهد.

طرح فهام (طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی) از سال 1389 با اخذ مجوز از شورای اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی وقت به عنوان طرح ملی تعریف شد و در ابتدا مباحث اولیه برای 20 میلیون مشترک صورت گرفت تا کنتورهای برق آنها هوشمند شود.

کنتور هوشمند برق یک وسیله الکترونیکی است که اطلاعاتی از قبیل مصرف برق، میزان ولتاژ، جریان و ضریب توان را ثبت می کند. کنتورهای هوشمند برای شفافیت بیشتر رفتار مصرف و نظارت مصرف کننده بر سیستم و صورتحساب خود، اطلاعات را به مصرف کننده می رسانند. این کنتورها معمولاً انرژی را در زمان واقعی ثبت می کنند و بطور مرتب در فواصل کوتاه در طول روز آنها را گزارش می کنند.

کنتورهای هوشمند امکان برقراری ارتباط دو طرفه بین کنتور و سیستم مرکزی را فراهم می کنند. چنین زیرساخت اندازه گیری پیشرفته ای با خواندن کنتور بصورت خودکار متفاوت است. زیرا ارتباط دو طرفه بین کنتور و تأمین کننده را امکان پذیر می کند که این ارتباطات از کنتور به شبکه بصورت بی سیم و از طریق سیم کارت می باشد و درصورت نیاز از طریق سیستم مرکزی می توان کنتور برق مشترک را قطع و یا وصل نمود.

اجتناب از خرابی ها با تعویض به موقع کابل ها، تجهیزات، پست ها و ترانس های توزیع، تنظیم دینامیکی ترانس ها برای کمک به تعویق سرمایه گذاری در این زمینه و افزایش عمر تجهیزات تولید که از سرمایه گذاری مجدد جهت تولید انرژی مورد نیاز جلوگیری می کند، از جمله فواید نصب کنتورهای هوشمند برق هستند.

در این راستا، وزارت نیرو با توجه به ضرورت تسریع و اهمیت مدیریت مصرف برق و نیز تکلیف مقرر در بند (د) تبصره (15) قانون بودجه سال 1400 کل کشور که براساس آن، نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف به نصب شمارشگر کنتورهای هوشمند نموده اند، پیشنهاد صدور مجوز برای خرید کنتورهای هوشمند برق از طریق شرکت های زیرمجموعه این وزارتخانه با قیمت و شرایط تعیین شده را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.

به موجب این پیشنهاد، قیمت خرید هر دستگاه کنتور هوشمند توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارتخانه های نیرو و صنعت، معدن و تجارت در چارچوب مقررات حاکم تعیین می گردد.

همچنین کنتورهای موصوف از طریق سازندگان داخلی و تأمین کنندگان ذیصلاح، با همکاری وزارتخانه های مذکور و پس از اخذ مجوزهای لازم تأمین می شود.

گفتنی است، پیشنهاد یاد شده هم اکنون در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت مراحل بررسی و تصمیم گیری را سپری می کند.

دریافت متن کاملdownlod

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف