اساسنامه صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج

تصویبنامه هیات وزیران درخصوص اساسنامه صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج ابلاغ شد.

تصویبنامه مصوب جلسه مورخ 1401/05/05 هیات وزیران درخصوص "اساسنامه صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج " طی نامه شماره 112057 در تاریخ 1401/06/27 توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

وزارت امور اقتصادی و دارایی سازمان برنامه و بودجه کشور

سازمان اداری و استخدامی کشور

هیئت وزیران در جلسه 5/5/1401 به پیشنهاد شماره 126/100 مورخ 19/2/1401 وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و به استناد بند (ن) تبصره (17) ماده واحده قانون بودجه سال 1401 كل‌ كشور، اساسنامه صندوق بیماری­های خاص و صعب­العلاج را به شرح زير تصويب کرد:

 

اساسنامه صندوق بیماری­های خاص و صعب ­العلاج

ماده 1- در این اساسنامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می­روند:

1- وزارت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

2- سازمان: سازمان بیمه سلامت ایران.

3- مشمولین: بیماران مبتلا به بیماری­های خاص و صعب­العلاج که فهرست اسامی این بیماری­ها از طریق وزارت به سازمان ابلاغ می­گردد.

تبصره- افراد فاقد هرگونه بیمه­های پایه سلامت، ابتدا باید بر اساس بند (1) ماده (70) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران - مصوب 1395- تحت پوشش یکی از سازمان­های بیمه­گر قرار گیرند.

4- پایگاه اطلاعات: سامانه نرم­افزاری مشتمل بر فهرست مشخصات، نوع بیماری یا ناتوانی، نوع بیمه پایه و تکمیلی سلامت مشمولین و فهرست دارو، خدمات و کالاهای سلامت محور مورد تعهد و منابع و مصارف مالی صندوق که ذیل پرونده الکترونیک سلامت ایجاد می­شود.

ماده 2 - به منظور تأمین مالی مطلوب خدمات، دارو و کالاهای سلامت­محور برای مشمولین، ارتقاء پوشش بیمه­ای و بهبود محافظت مالی از آنان در قبال بخشی از هزینه­های سلامت، صندوق بیماری­های خاص و صعب­العلاج كه از این پس به اختصار "صندوق" ناميده مي­شود، با شخصیت حقوقی مستقل در ساختار سازمان با استفاده از نیروی انسانی و امکانات موجود سازمان و بدون توسعه تشکیلات و ایجاد نمایندگی و شعبه تشکیل و طبق مفاد این اساسنامه اداره می­شود.

ماده 3- سرمایه اولیه صندوق مبلغ ده میلیارد (000ر000ر000ر10) ریال می­باشد که از محل منابع داخلی سازمان تأمین می­شود و صددرصد (100%) کل سهم آن متعلق به دولت (سازمان بیمه سلامت ایران) می­باشد.

تبصره 1- مدت فعالیت صندوق نامحدود و در سازمان مستقر است.

تبصره 2- کلیه امور معاملاتی صندوق، تابع آیین­نامه معاملاتی جاری در سازمان است.

ماده 4- موضوع فعالیت صندوق فراهم کردن امکان دریافت تسهیلات قرض­الحسنه برای مشمولین از طریق بانک­های عامل، فراهم آوردن زمینه تأمین مالی بهینه داروها، تجهیزات پزشکی، کالاها و خدمات سلامت محور مرتبط با بیماری خاص و صعب­العلاج مشتمل بر خدمات ارتقاء سلامت، خدمات پیشگیرانه، خدمات تشخیصی و درمانی، خدمات بازتوانی و توانبخشی و مراقبت­های دوره­ای و تسکینی، خدمات پرستاری و درمان در منزل آنان و نظایر آن که فهرست آن به تصویب وزارت خواهد رسید، با استفاده از پایگاه اطلاعات و به منظور بهبود محافظت مالی برای مشمولین در قبال بخشی از هزینه­های سلامت مي­باشد.

ماده 5 - وزارت موظف است فهرست بیماری­های خاص و صعب­العلاج موضوع این اساسنامه را  ظرف یک­ماه از تاریخ ابلاغ این اساسنامه تعیین و اعلام نماید.

تبصره 1- در صورت وجود استانداردهای ارائه و خرید دارو، خدمات و مراقبت­های سلامت و کالاهای سلامت محور تحت پوشش صندوق، رعایت آنها الزامی است.

تبصره 2- مزایای این صندوق، مازاد بر تعهدات بیمه پایه و تکمیلی بیمه شده بوده و بیمه­گرهای پایه و تکمیلی مجاز به کاهش تعهدات خود نمی­باشند.

ماده 6- پرداخت هرگونه حقوق، مزایا، پاداش، بکارگیری نیروی انسانی، هزینه­های اداری و پشتیبانی و امثال آن از محل منابع این صندوق ممنوع می­باشد.

ماده 7- ارکان صندوق، همان ارکان سازمان به شرح مواد (8) تا (15) اساسنامه سازمان، موضوع تصویب­نامه شماره  102828/ت47644هـ مورخ 22/5/1391 و اصلاحات بعدی آن می­باشد.

تبصره- مدیرعامل صندوق به عنوان بالاترین مقام اجرایی صندوق، همان مدیرعامل سازمان می­باشد.

ماده 8- منابع مالی و درآمدی صندوق به شرح زیر است:

1- منابع مالی حاصل از تجمیع منابع مالی و اعتبارات پیش­بینی شده در ردیف­های مربوط به درمان بیماران خاص و صعب­العلاج تحت عنوان صندوق مندرج در قوانین بودجه سنواتی.

2- کمک­ها و هدایای اشخاص حقیقی و حقوقی با رعایت قوانین مربوط.

3- منابع حاصل از خمس، زکات و سایر وجوه شرعی با مجوز مراجع تقلید.

4- منابع حاصل از صدقات و نذورات.

5- منابع حاصل از وقف.

6- سایر درآمدهای متفرقه در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط.

ماده 9- عملكرد مالي و سال مالي صندوق به شرح زير تعيين مي­شود:

1- سال مالي صندوق، به استثناء ‌سال اول كه از تاريخ ابلاغ اساسنامه مي باشد از اول فروردين ماه هر سال تا پايان اسفندماه همان سال است.

2- صورت­هاي مالي سالانه صندوق بايد با رعايت استانداردهاي حسابداري كه توسط مراجع صالح قانوني تدوين شده، تهيه و ارايه گردد.

3- تصويب صورت­هاي مالي صندوق توسط مجمع عمومي به منزله مفاصاحساب مديرعامل و اعضاي هيئت مديره براي عملكرد سال مورد نظر مي­باشد.

تبصره-  مدیرعامل مجاز است حداکثر به میزان پنج درصد (5%) اعتبارات مصوب صندوق را بدون رعایت ضوابط موضوع این اساسنامه و مطابق ضوابط اعلامی از سوی وزارت به مشمولین نیازمند پرداخت نماید تا زمینه محافظت مالی مناسب­تری را برای مشمولین نیازمند فراهم آورد.

این اساسنامه­ به موجب نامه شماره 32992/102 مورخ 19/6/1401 شورای نگهبان تأیید شده است.

محمد مخبـر

معاون اول رييس ­جمهور

دریافت متن کاملdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف