مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص مغایرت اساسی طرح تفصیلی با طرح جامع شهر مشهد (ضوابط عام بلندمرتبه‌ سازی طرح تفصیلی حوزه جنوب غرب مشهد)

شماره152834/300                                                                     1401/9/21

 

استاندار محترم و رئیس‌شورای برنامه ‌ریزی و توسعه استان خراسان رضوی

 

پیرو مصوبه مورخ 1400/10/6 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، اعلامی طی نامه شماره 155875/300 مورخ 1400/11/12 و در اجرای بند 5 ماده 4 قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و ماده 42 آیین‌ نامه نحوه بررسی و تصویب طرح ‌های توسعه و عمران، به پیوست دو سری اسناد و مدارک ضوابط عام بلندمرتبه‌ سازی طرح تفصیلی حوزه جنوب غرب شهر مشهد (هر سری شامل یک شیت نقشه و یک جلد ضوابط و مقررات) مصوب مورخ 1399/10/17 کمیسیون ماده پنج شهر مشهد جهت اجرا ابلاغ می‌ گردد.

همچنین با توجه به مصوبه فوق‌ الذکر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مجدداً تأکید می ‌گردد:

1ـ ضروری است جمعیت پیش ‌بینی شده در پهنه مربوط به حوزه جنوب غرب شهر مشهد از جمعیت پیش‌ بینی شده در طرح جامع سوم برای این منطقه عدول نکند . (602 هزار نفر در سال 1405)

2ـ رعایت کلیه مباحث مقررات ملی ساختمان از جمله ملاحظات پدافند غیرعامل، بهره ‌گیری از تکنولوژی ‌های ساخت مدرن و مقاوم در برابر زلزله و همچنین رعایت ضوابط بهداشتی، ایمنی و بالاخص ضوابط مربوط به سازمان آتش ‌نشانی مورد الزام قرار گیرد.

3 ـ اختلاط کاربری در پهنه‌ های مستعد، سیستم بازچرخانی آب یا بازیافت آب فاضلابی، تفکیک زباله و همچنین بهره ‌برداری از انرژی ‌های تجدید پذیر مد نظر قرار گیرد.

4ـ در پهنه موسوم به زکریای 2، هرگونه دخالت در ساختار طبیعی زمین و احداث هرگونه ساختمان در شیب بیش از 15 درصد ممنوع است.

5 ـ در ارتباط با محدوده اراضی واقع در حاشبه بزرگراه امام علی (دارای طرح مصوب بلندمرتبه‌ سازی از کمیسیون ماده 5 شهر مشهد) با توجه به قرارگیری پهنه مذکور در حاشیه محور امام علی از یک طرف و لبه شمالی پارک ملی چهل بازه از طرف دیگری که گسستگی بافت مسکونی بلندمرتبه مذکور را به دنبال داشته، توصیه می‌ گردد با توافق و هماهنگی با آستان قدس رضوی نسبت به جایگزینی اراضی مذکور و تراکم مصوب در سایر بخش‌ های منطقه و یا در سایر مناطق شهر مشهد و تغییر کاربری اراضی مذکور به فضای سبز اقدام مقتضی صورت پذیرد.

6 ـ بررسی عوامل زمین شناختی و ژئوتکنیکی از جمله عوامل لرزه‌ای، زمین لغزش، فرو نشست زمین، فرو ریزش، رگ آبها و قنوات، پریود طبیعی خاک، خاک نرم و روان گرایی در کلیه پهنه ‌های بلندمرتبه پیشنهادی ضروری است.

7ـ با توجه به حذف کمربند جنوبی شهر مشهد از اسناد طرح تفصیلی حوزه جنوب غرب این شهر (نظر به تأکید بر ارزش ‌های اکولوژیک ارتفاعات جنوبی شهر مشهد، حفظ بستر طبیعی، ملاحظات محیط زیستی)، ضروری است با امعان نظر مضاعف و نظارت دقیق از هر گونه ساخت و ساز خارج از ضوابط، بلندمرتبه ‌سازی و نظایر آن در محدوده فوق جلوگیری بعمل آمده و اجرای پروژه کمربند سبز در منطقه موصوف مورد اهتمام متولیان قرار گیرد.

معاون شهرسازی و معماری و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ـ فرزانه صادق ‌مالواجرد

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف