برگزاری کارگاه آموزشی سامانه ملی قوانین و مقررات كشور در گمرك جمهوری اسلامی ايران

کارگاه آموزشی سامانه ملی قوانین و مقررات كشور در گمرك جمهوری اسلامی ايران برگزار شد.

کارگاه آموزشی استفاده از سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران در روز چهارشنبه مورخ 1398/7/17 توسط کارشناسان ارشد معاونت تدوين، تنقيح و انتشار قوانين و مقررات معاونت حقوقي رياست جمهوري در محل ستاد مرکزی گمرک ایران با حضور بيش از 50 نفر از نمایندگان معاونت ها و ادارات کل گمرک ایران برگزار شد.

در ابتدای این کارگاه آموزشی، آقای ابراهیم نقدی مدیر کل حقوقی گمرک ایران ضمن تبيین اهميت دسترسی سریع و دقیق مدیران و کارکنان گمرک به قوانین و مقررات اظهار داشت: تصمیم گیری دقیق و به موقع، شفافیت و حاکمیت قانون از مبانی ارزشی دولت است که هدف اصلی این سامانه نیز نیل به این اهداف است.

در ادامه  آقای سيد رحمان سلامت (رییس امور تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات) ضمن قدردانی از مدیران و کارکنان گمرک ایران جهت تمهید برگزاري این جلسه آموزشی و سپاسگزاری از شرکت‌کنندگان اين دوره، با اشاره به وجود حدود بیش از 12 هزار عنوان قانون و ده ها هزار مقرره در موضوعات مختلف، همچنین تعدد، تراکم و پراکندگی قوانین و مقررات، به ضرورت تدوین و تنقیح قوانین و مقررات اشاره كرد. وی با اظهار این مطلب که فلسفه ذاتی تشکیل حکومت‌ها و دولت‌ها اجرای عدالت است و مسیر اجرای عدالت نیز مستلزم توجه به قوانین و مقررات است و همچنین نظر به اینکه اجرای برخی از اصول قانون اساسی مانند اصل نوزدهم و بیستم مستلزم تعیین آخرین اراده قانونگذار است، بر ضرورت توجه به قواعد معتبر و لازم الاجرا که با فرایند تنقیح مشخص می‌شود تاکید نمود. ایشان در ادامه اظهار کرد که معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقي رياست جمهوري با ارایه آثار و محصولات مختلف در جهت ارتقای سطح آگاهی شهروندان و دستگاههای اجرایی تلاش نموده است.

در ادامه، كارشناسان ارشد معاونت به آموزش نحوه كاربري سامانه ملي قوانين و مقررات پرداختند. در این دوره آموزشی چهار ساعته، روش‌های دستیابی سریع به تمامی قوانین و مقررات وضع‌ شده، آراء و نظرات صادره از ابتدای دوران قانونگذاری تاکنون، نحوه بررسی روند تاریخی یک قانون یا مقرره، ملاحظه ‌اطلاعـات ‌شناسـنامــه‌ای ‌قانــون ‌و ‌مقرره (اطلاعات روزنامه‌ رسمی ‌و ‌نسخه ‌ابلاغی)، کدهای موضوعی ‌قوانين‌ و مقررات، نحوه دسترسی به ‌قــوانين‌ و ‌مقـررات ‌‌براساس‌ وضعـيت‌ اعتبار آنها و انواع روش‌های جستجو در سامانه ملی قوانین و مقررات تبیین گردید.

همچنين هماهنگي و آموزش‌هاي لازم جهت درج بخشنامه هاي گمرك ايران در سامانه ملي قوانين و مقررات ايران و پايگاه اطلاع رساني قوانين و مقررات كشور انجام گرديد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف

اخبار مرتبط