برگزاری نشست حقوقی با موضوع تدوین و تنقیح قوانین و ارتقای نظام حقوقی کشور

نشست حقوقی با موضوع «تدوین و تنقیح قوانین و ارتقای نظام حقوقی کشور» در کانون وکلای دادگستری گرگان با حضور نمایندگان کانون وکلا، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان و دانشگاه گلستان برگزار شد.

در چارچوب برگزاری نشستهای حقوقی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در استانهای مختلف، روز پنج شنبه 21 آذرماه 1398، نشستی حقوقی با موضوع «تدوین و تنقیح قوانین و ارتقای نظام حقوقی کشور» در کانون وکلای دادگستری گرگان با حضور رییس امور تدوین و تنقیح قوانین و مقررات ریاست جمهوری، نمایندگان کانون وکلا، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان و دانشگاه گلستان برگزار شد. 

در ابتدای جلسه آقای جاهدی، نماینده کانون وکلای دادگستری استان، ضمن اشاره به اینکه جلسه امروز جلسه متفاوتی است ابراز داشت که بحث تورم قوانین و مقررات یکی از معضلات جدی نظام حقوقی کشور است که با تنقیح باید بخشی از این مشکلات را حل کنیم.
در ادامه، آقای سلامت (رییس امور تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری) ضمن تشکر از  کانون وکلای دادگستری استان، استانداری گلستان و ... که مقدمات تشکیل جلسه را فراهم نمودند عنوان کرد تعدد، تورم و پراکندگی قوانین و مقررات موجب سردرگمی و در نهایت عدم اجرای قوانین و مقررات می شود و ضرورت تعیین احکام قانون معتبر به منظور اجرای آنها یک امر روشن و غیر قابل انکار است. وی ضمن اشاره به برخی مصادیق مغایرت در قوانین بیان کرد باید بین تفسیر، تنقیح و آسیب شناسی قوانین و مقررات تفاوت قایل شویم. آقای سلامت، ضمن تاکید بر اینکه فلسفه وجودی همه حکومتها برقراری عدالت است بر ضرورت تعیین قاعده لازم الاجرای یکسان برای همه شهروندان از طرق مختلف و از جمله تنقیح تاکید کرد که یکی از عوامل ارتقای نظام حقوقی کشور نیز تلقی می شود.
سپس، آقای دکتر صفوی عضو هیات علمی دانشگاه گلستان ضمن اعلام اینکه فلسفه وجودی قانون، یکسان سازی رفتار شهروندان است بر این نکته تاکید نمود که اجرای قوانین دارای اولویت است و بر تقویت بعد نظارتی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد.
آقای دکتر میری عضو هیات علمی دانشگاه، به عنوان دیگر عضو این نشست تخصصی، بیان داشت: تکوین و توسعه قوانین یکی از مباحث مهم در موضوع قانونگذاری است. وی ضمن اشاره به دستورالعمل تنقیح قوه قضاییه اعلام نمود که تلاشهایی برای تنقیح قوانین ومقررات درحال انجام است. همچنین تهیه لوایح و طرهای تنقیحی از جمله اموری است که باید به آن توجه شود در دستور کار قرار دارد.
آقای دکتر اسماعیلی از اعضای کانون وکلای دادگستری گرگان ضمن اشاره به ضرورت تنقیح در موضوعات قوانین و کنوانسیونهای بین المللی، به بیان مصادیقی از قوانین و مقررات داخلی به دلیل مغایرتهای موجود بین آنها پرداخت و گفت: تکلیف آحاد مردم نامشخص مانده است و در این موارد باید تکلیف توسط مقنن مشخص شود.
لازم به ذکر است این نشست حقوقی با حضور تعداد زیادی از وکلا و کارآموزان کانون وکلای دادگستری گرگان در اتاق بازرگانی استان برگزار شد. 
همچنین همزمان با برگزاری این نشست، نمایشگاه معرفی و فروش کتاب معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری برگزار گردید.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف

اخبار مرتبط