تدوین «سند تحول ديجيتال» و نقشه راه اجرای آن در سطح ملی

در راستای حل مسائل کلان کشور با بهره‌گیری از ظرفیت فناوری‌های تحول‌آفرین و با هدف توسعه اقتصاد دیجیتال، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات «سند تحول دیجیتال» را تدوین و به هیئت دولت ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» یکی از برجسته ترین حوزه‌ها از بُعد تأثیر بر بخش‌های مختلف کشور و الگوهای کسب وکاری که تغییرات قابل توجهی را با خود به همراه داشته است، توسعه فناوری‌های تحول آفرین و به تبع آن شکل‌گیری تحولات دیجیتال می‌باشد.

 امروزه سرعت روزافزون نفوذ فناوری‌های نوین در ساختارهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ... و ارائه شبکه‌‌های دیجیتالی از طریق تعامل ارکان تحول دیجیتال در سه لایه‌ توانمندساز، کاربرد و آثار، تهیه و تدوین «سند تحول دیجیتال» را ضروری ساخته است .

به بیان دیگر، ایران با بهره‌گیری از تحول دیجیتال و فناوری‌های تحول آفرین قادر خواهد بود با حل چالش‌های کلان به بهبود شرایط مردم، کسب‌وکارها و دولت کمک نماید که چنین رویکردی موجب توسعه فضای کسب‌وکار شده، فرهنگ­ سازی در جامعه و بهره‌مندی از مزایای هوشمندسازی را در ارائه خدمات دولت به شهروندان و کسب­ و­ کارها تسهیل می‌نماید.

ایجاد زیرساخت های توانمندساز نظیر زیرساخت حقوقی، هویت، امنیت و صیانت، سواد و مهارت دیجیتال، داده‌باز و شفافیت و نیز زیرساخت فناوری و حکمرانی برای برخورداری از آثار اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی در حل مسائل اولویت­ دار کشور با رویکرد تحول دیجیتال، از جمله ماموریت های این سند خواهد بود.

 لذا در راستای حل مسائل کلان کشور با بهره‌گیری از ظرفیت فناوری‌های تحول‌آفرین و با هدف توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات «سند تحول دیجیتال» و نقشه راه  اجراي آن در سطح ملي را به عنوان سند پایه توسعه تحول دیجیتال در کشور و با رویکرد کوتاه مدت تدوین و با قید فوریت برای سیر مراحل تصمیم گیری به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است این سند پیشنهادی، مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت طی می کند.

دریافت متن کاملdownlod