آیین نامه اجرایی بند ک تبصره 1 ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور

تصویبنامه هیات وزیزان درخصوص آیین نامه اجرایی بند ک تبصره 1 ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور ابلاغ شد.

تصویبنامه مصوب جلسه مورخ 1400/03/12 هیات وزیران درخصوص "آیین نامه اجرایی بند ک تبصره 1 ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور" طی نامه شماره 28488 مورخ 1400/03/17 توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

 

وزارت نفت - وزارت نیرو - وزارت امور اقتصادی و دارایی

سازمان برنامه و بودجه کشور

 

هيئت وزيران در جلسه 12/3/1400 به پیشنهاد شماره 117-2/20 مورخ 29/2/1400 وزارت نفت (با همکاری وزارتخانه­های نیرو و امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور) و به استناد بند (ک) تبصره (1) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور، آیین­نامه اجرایی بند یادشده را
به شرح زیر تصويب کرد:

 

آیین‌نامه اجرایی بند (ک) تبصره (1) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور

ماده 1- در این آیین­نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می­روند:

1- شرکت: شرکت ملی گاز ایران.

2- بورس: شرکت بورس انرژی ایران.

3- معاملات: خرید یا فروش محموله‌های گاز طبیعی که در بورس عرضه می‌شود.

ماده 2- شرکت مکلف است در سال 1400، با در نظر داشتن تراز تولید و مصرف گاز طبیعی، زیرساخت­های فیزیکی و نرم­افزاری لازم را جهت عرضه و انجام معامله تا سقف حداکثر ده میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در بورس ايجاد نماید.

تبصره 1- زمان تحويل گاز موضوع اين ماده با توجه به تراز تولید و مصرف گاز طبیعی کشور توسط شركت تعيين مي­شود.

تبصره 2- مشخصات کیفی گاز عرضه­شده طبق استاندارد گاز تزریقی به خط لوله سراسری می­باشد.

تبصره 3- شركت مجاز به عرضه گاز طبیعی در قالب معاملات بازار فیزیکی به صورت منظم و مستمر یا قراردادهای بازار مشتقه طبق مقررات بورس و با رعايت مفاد تبصره (1) این ماده مي‌باشد.

ماده 3- به منظور تجاری­سازی و افزایش سهم بخش خصوصی در حوزه انرژی، سایر عرضه‌کنندگان که صلاحیت آنها از نظر حرفه­ای و مالی به ترتیب به تأیید شرکت و بورس مي­رسد، در سال 1400 می‌توانند گاز طبیعی را از یکی از منابع گازهای بازیافتی از مشعل واحدهای عملیاتی، گاز صرفه‌جویی شده در قالب گواهی‌هاي صرفه‌جویی در بازار بهينه­سازي مصرف انرژي و طرح­هاي بهينه­سازي مصرف انرژي موضوع ماده (12) قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي كشور - مصوب 1394-، تأمین و در بورس انرژی عرضه نمایند.

تبصره – تأیید صلاحیت مالی در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط بر عهده بورس و بررسی و تأیید صلاحیت حرفه­ای براساس دستورالعملی که توسط وزارت نفت صادر خواهد شد، برعهده شرکت است.

ماده 4- وزارت نفت دستورالعمل مرتبط با شرايط و هزينه انتقال و تحویل گاز طبیعی در نقطه مورد نظر عرضه‌کننده را ظرف يك ماه از تاریخ ابلاغ اين آيين­نامه تهیه و ابلاغ مي­نمايد.

ماده 5- روش‌ انجام معامله، مراحل و اقدامات لازم پیش از عرضه، حین عرضه و پس از عرضه، حدود وظایف و مسئولیت‌های کارگزاران، شرایط انجام معامله، امور مربوط به تسویه پایاپای و تحویل کالا، تسویه و تحویل با تأخیر و شکایت در خصوص کمیت و کیفیت کالاهای معامله­شده و سایر موارد مربوط به معاملات گاز طبیعی، مطابق با مقررات بازار سرمايه خواهد بود.

ماده 6- قیمت پایه، روش و دوره تحویل محموله‌های گاز طبیعی و محل تحویل در مناطق اعلام‌شده طبق مقررات بورس در اطلاعیه عرضه توسط عرضه­كننده تعیین خواهد شد.

تبصره - قیمت پایه عرضه گاز در بازار(رینگ) صادراتی بورس، بر مبنای حداقل قیمت­های بازار صادراتی هدف تعیین و اعلام می­شود. این قیمت باید با هماهنگی شرکت گاز به گونه­ای تعیین شود که اختلالی در قراردادهای بلندمدت صادرات گاز کشور ایجاد نکند.

ماده 7- خریداران گاز طبیعی شامل شركت، مشترکان (عمده صنعتی) گاز طبیعی و نیروگاه‌ها یا اشخاص حقوقی دارای مجوز تجارت گاز طبیعی (صادرات، واردات، حمل و نقل (ترانزیت) و معاوضه (سواپ)) از وزارت نفت می‌باشند.

ماده 8- شرکت و بورس موظف هستند در اجرای این آیین‌نامه، در مقاطع زمانی سه ماهه گزارش عملکرد معاملات گاز طبیعی را به وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه كشور و وزارت امور اقتصادي و دارايي ارایه نمایند.

اسحاق جهانگیری

معاون اول رييس­ جمهور

دریافت متن کاملdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف