آیین نامه اجرایی طرح اقدام ملی مسکن

تصویبنامه هیات وزیران درخصوص آیین نامه اجرایی طرح اقدام ملی مسکن ابلاغ شد.

تصویبنامه مصوب جلسه مورخ 1400/03/23 هیات وزیران درخصوص "آیین نامه اجرایی طرح اقدام ملی مسکن" طی نامه شماره 32371 مورخ 1400/03/25 توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

 

اقتصادی و دارایی- وزارت نیرو- وزارت نفت- وزارت صنعت، معدن و تجارت سازمان برنامه و بودجه کشور- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیئت­ وزیران در جلسه 23/3/1400 به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارتخانه­های راه و شهرسازی، تعاون، كار و رفاه اجتماعي و امور اقتصادي و دارايي و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین­نامه اجرایی طرح اقدام ملي مسكن را به شرح زیر تصویب کرد:

 

آیین ­نامه اجرایی طرح اقدام ملی مسکن

ماده 1- میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی ساخت و فروش اقساطی در اراضی و پروژه‌های مشمول طرح اقدام ملی مسکن برای ششصد هزار واحد مسکونی، مبلغ يك ميليارد و پانصد ميليون (000ر000ر500ر1) ريال به ازای هر واحد مسکونی تعیین می‌شود.

تبصره 1- دوره مشارکت مدنی ساخت برای تسهیلات پروژه‌های موضوع این آیین­نامه حداکثر (36) ماه و مجموع طول دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی تسهیلات حداكثر (144) ماه است.

تبصره 2- به منظور تأمین مسکن گروه­های کم­درآمد به میزان کمک و یا مابه­التفاوت نرخ سود پنج درصد (5%) تسهیلات مشارکت مدنی ساخت و فروش اقساطی تا سقف سود مصوب تسهیلات بخش مسکن از محل اعتبارات مندرج در جدول مصارف تبصره (14) قانون بودجه سنواتی با ارایه تضامین لازم توسط دستگاه یا نهاد متولی پیش­بینی می­گردد.

تبصره 3- بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران موظف است در راستای تبصره (18) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور اقدامات لازم را به منظور پرداخت تسهيلات ساخت و فروش، فروش اقساطي از محل منابع بانكي طرح اقدام ملي مسكن براي پروژه‌هاي تكميل­شده و نیمه­تمام خودمالكي كه در چهارچوب طرح يادشده مورد توافق قرار گرفته و به متقاضيان واجد شرايط واگذار مي­شوند با معرفي وزارت راه و شهرسازي به عمل آورد.

تبصره 4- به منظور تأمین خدمات زیربنایی از جمله تأمین آب، برق، فاضلاب و گاز، زمین­های مورد نیاز برای اجرای پروژه­هایی که بعد از ابلاغ این آیین­نامه آغاز می­شوند، در هماهنگی با وزارت نیرو و شرکت ملی گاز ایران (حسب مورد) اختصاص می­یابد.

تبصره 5- وزارت راه و شهرسازی موظف است به منظور حصول اطمینان از تأمین سهم­الشرکه متقاضیان طبق برنامه­ زمانی مقرر، حکم لازم را در قراردادهای ساخت طرح موضوع این آیین­نامه منظور نماید.

ماده 2- شورای­عالی معماری و شهرسازی ایران می‌تواند تراکم پایه پروژه­های ساختمانی در طرح اقدام ملی مسکن را تا سقف تراکم مجاز افزایش دهد و به شهرداری­های سراسر کشور ابلاغ نماید.

ماده 3- کلیه امور ساماندهی، ثبت­نام، اختصاص واحد، عقد قرارداد، واگذاری واحدها و سایر امور مربوط به طرح اقدام ملی مسکن، مطابق دستورالعمل‌ها و نمونه قرارداد­های ابلاغی وزارت راه و شهرسازی انجام می­شود.

ماده 4- وزارتخانه‌های نفت و صنعت، معدن و تجارت موظفند تمهیدات لازم برای تأمین مصالح عمده مورد نیاز انجام عملیات آماده‌سازی، محوطه‌سازي و احداث کلیـه واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در سطح کشور را حسب اعلام وزارت و شهرسازی به عمل آورند. دستورالعمل اجرایی این ماده ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه توسط وزارتخانه­های نفت و صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و راه و شهرسازی تهیه و ابلاغ می­­شود.

ماده 5- کلیه دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط حسب مورد موظفند خدمات زیربنایی و روبنایی موردنیاز پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن را از محل منابع مصوب مربوط سالانه به سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام نمایند.

تبصره- سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است در توزیع و تخصیص اعتبارات سهم هر دستگاه، اعتبارات مربوط به اجرایی­شدن طرح حمایتی مسکن را در اولویت قرار دهد.

ماده 6- هزینه خدمات مدیریت و هزینه­های جانبی پشتیبانی طرح حمایتی اقدام ملی مسکن در سال 1400 با تصویب مجامع مربوط از محل مبالغ داخلی شرکت­های تابع ذی­ربط وزارت راه و شهرسازی تا سقف پانصد میلیارد (000ر000ر000ر500) ریال تأمین و برای سال­های آتی در هماهنگی با سازمان برنامه و بودجه کشور افزایش می­یابد.

اسحاق جهانگیری

معاون اول رييس ­جمهور

دریافت متن کاملdownlod

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف