آیین نامه اجرایی بند ج ماده 92 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

تصویبنامه هیات وزیران درخصوص آیین نامه اجرایی بند ج ماده 92 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد.

تصویبنامه مصوب جلسه مورخ 1400/03/30 هیات وزیران درخصوص "آیین نامه اجرایی بند ج ماده 92 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران" طی نامه شماره 35262 مورخ 1400/04/01 توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت راه و شهرسازی

وزارت نیرو - وزارت کشور وزارت نفت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

سازمان برنامه و بودجه کشور

هیئت وزیران در جلسه 30/3/1400 به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (با همکاری وزارتخانه­های راه و شهرسازی، نیرو، کشور و نفت) و به استناد تبصره بند (ج) ماده (92) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران - مصوب 1395-، آیین‌نامه اجرایی بند مذکور را به شرح زیر تصویب کرد:

 

آیین‌نامه اجرایی بند (ج) ماده (92) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه
اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

ماده 1- در این آیین‌نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

1- وزارت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

2- کتابفروش: شخص حقیقی یا حقوقی که فعالیت غالب وی، فروش کتاب بوده و دارای مجوز از اتحادیه ناشران و کتابفروشان یا اتحادیه همگن می‌باشد.

3- ناشر: شخص حقیقی یا حقوقی فعال که دارای پروانه فعالیت نشر از وزارت و جواز کسب از اتحادیه مربوط می‌باشد به جز چاپخانه‌ها.

4- دفتر مطبوعات: مكاني كه دارنده پروانه رسمي انتشار نشريه براي فعاليت‌هاي مطبوعاتي بر اساس تعريفي كه از نشريات در قانون مطبوعات ‌شده يا مي‌شود، از آن استفاده مي‌نمايد.

5- تعرفه فرهنگی: بهای آب، برق، گاز و خدمات پستی و صدور پروانه ساختمان که به منظور حمایت از کتابفروشان، ناشران و دفاتر مطبوعاتی بر مبنای تعرفه آموزشی (برای آب، برق، گاز و خدمات پستی) و عوارض کاربری فرهنگی بناها (برای صدور پروانه ساختمان) محاسبه می‌گردد.

ماده 2- مراجع صدور پروانه ساختمان موظفند عوارض صدور پروانه ساختمان برای احداث بنا با کاربری‌های فرهنگی موضوع این آیین‌نامه را که در چهارچوب ضوابط و مقررات شهرسازی، به طور کامل به ذی­نفعان اختصاص می‌یابند، مطابق با مصوبات شورای اسلامی شهر یا بخش، معادل تعرفه فرهنگی محاسبه نمایند.

ماده 3- مراجع صدور پروانه ساختمان موظفند برای ساختمان‌های فعلی عوارض کسب و پیشه و تابلوهای تبلیغاتی را به شرط اخذ گواهی ایمنی و استحکام بنا از مراجع ذی­صلاح، معادل تعرفه اماکن فرهنگی محاسبه نمایند.

تبصره- چنانچه اماکن موضوع مواد (2) و (3) این آیین‌نامه، به سایر مشاغل تغییر فعالیت‌دهند، مابه‌التفاوت کلیه تعرفه‌ها، از زمان تغییر فعالیت به تشخیص مراجع ذی‌ربط به قیمت روز و در چهارچوب ضوابط دستگاه ذیربط محاسبه و اخذ می‌گردد.

ماده 4- مراجع تصویب طرح‌های توسعه و عمران اعم از طرح‌های جامع، تفصیلی و هادی (شهری و روستایی) مکلفند از طریق پیش‌بینی کاربری فرهنگی در پهنه‌ها و فضاهای محله‌ای مسکونی در طرح‌های یادشده، از ذینفعان موضوع آیین‌نامه حمایت نمایند.

ماده 5- وزارتخانه­های نفت و نیرو موظفند تعرفه آب، برق و گاز ذینفعان را براساس تعرفه اماکن فرهنگی (معادل تعرفه آموزشی) محاسبه نمایند.

تبصره 1- ذی­نفعان متقاضی استفاده از تعرفه فرهنگی که دارای مصارف آب، برق و گاز مشترک با سایر واحدها می‌باشند، موظف به تفکیک مصرف و اخذ اشتراک مجزا می­باشند.

تبصره 2- چنانچه مصارف ذینفعان در هر یک از قبوض آب، برق و گاز، با الگوی مصرفی که ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و با همکاری دستگاه‌های ذی­ربط تدوین می­شود، منطبق نباشد، مشمول تعرفه‌های فرهنگی موضوع این آیین‌نامه نمی‌گردد.

ماده 6- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است تعرفه ارسال مطبوعات و کتاب را معادل تعرفه فرهنگی در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط محاسبه نماید.

ماده 7- وزارت موظف است ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه نسبت به استقرار سامانه اطلاع‌رسانی و ثبت مشخصات ذی­نفعان در قالب پنجره واحد خدمات الکترونیک وزارت اقدام نماید.

تبصره- کتابفروشان، ناشران و دفاتر مطبوعات متقاضی استفاده از تعرفه فرهنگی موضوع این آیین‌نامه، موظفند نسبت به ثبت مشخصات خود در سامانه مذکور اقدام نمایند.

ماده 8- به منظور تسهیل در فرایند اجرای این آیین‌نامه، وزارت موظف به اقدامات زیر می‌باشد:

1- بررسی و به­روزرسانی مشخصات ثبت‌شده ذینفعان در سامانه در مقاطع شش ماهه.

2- تعیین مصادیق ذینفعان فعال براساس اطلاعات ثبت‌ شده در سامانه و تأیید صلاحیت آنان.

3- تدوین دستورالعمل تعیین میزان بهره مندی از حمایت‌های موضوع این آیین­نامه براساس شاخص میزان درآمد ناشران،کتابفروشان و مطبوعات و شمارگان کتاب‌ها و نشریات.

4- تعامل و هماهنگی با سایر دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی تأثیرگذار در اجرای این آیین‌نامه.

5- ارایه گزارش عملکرد موضوع این آیین­نامه به سازمان برنامه و بودجه کشور و سایر مراجع ذی­ربط و انتشار عمومی آن در سامانه.

6- معرفی ذی­نفعان تأیید صلاحیت شده به وزارتخانه‌های نفت، نیرو، کشور و شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران.

7- اطلاع­رسانی به ذی­نفعان درخصوص تعرفه‌های فرهنگی و سایر موضوعات مرتبط با این آیین‌نامه از طریق سامانه.

ماده 9- نظارت بر حسن اجرای این آیین‌نامه بر عهده وزارت است.

اسحاق جهانگیری

معاون اول رييس ­جمهور

دریافت متن کاملdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف