درخواست تمديد مجوز ورود و ترخيص خودروهای كشنده بوژی فوق سنگين

وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست تمديد مصوبه مربوط به صدور مجوز ورود و ترخيص خودروهاي كشنده بوژي فوق سنگين با استاندارد آلايندگي يورو (5) تا پایان سال 1400 را به هیئت دولت ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» واردات خودروهای کشنده بوژی فوق سنگین (با عدم امکان تولید داخلی) به دلایل عدم عرضه عمده توسط سازندگان خارجی و عدم نیاز به میزان انبوه در داخل کشور، امکان احراز شرایط عمومی واردات خودرو را ندارد. از طرفی باتوجه به نیاز سرمایه گذاران و فعالان حوزه حمل و نقل به کالای مذکور و لزوم نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور، هیئت وزیران در سال 1398 با مستثنی شدن واردات اینگونه خودروها از آیین نامه ضوابط فنی خودرو موافقت کرد.

باتوجه به درخواست انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل سنگین (بوژی داران) مبنی بر تمدید مصوبه مذکور به لحاظ عدم موفقیت شرکت های متقاضی برای ثبت سفارش کشنده های فوق در مهلت مقرر (تا پایان سال 1399) به دلیل زمان‌بربودن اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذی‌ربط از جمله سازمان های حفاظت محیط زیست و ملی استاندارد ایران و در نهایت دریافت شناسه کالا جهت ارائه خدمات پس از فروش، کمیته ماده (1) آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات در جلسه خرداد ماه 1400 با تمدید این مصوبه تا پایان سال 1400 موافقت کرد.

درحال حاضر و در همین راستا، وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد تمديد تصويب نامه مذکور را که به موضوع مجوز ورود و ترخيص خودروهاي كشنده بوژي فوق سنگين با استاندارد آلايندگي يورو (5)  می پردازد، به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است این درخواست مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت طی می کند.

دریافت متن کاملdownlod