پیشنهاد آیین نامه اجرایی مهارت آموزی اشتغال کارکنان وظیفه

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور بهره‌گیری اثربخش و حداکثری از توان و ظرفیت‌های نیروهای مسلح برای کمک به تعادل مطلوب بازار کار در مسیر توسعه اقتصادی کشور، آیین نامه اجرایی (سند) مهارت آموزی اشتغال کارکنان وظیفه را که با مشارکت قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح تنظیم شده، به هیئت دولت ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس بند (7) اصل (43) قانون اساسی، یکی از ضوابط اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، تربیت افراد ماهر به نسبت احتیاج برای توسعه و پیشرفت کشور می باشد. همچنین بنا بر اصل (147) قانون اساسی، دولت باید در زمان صلح  از افراد و تجهيزات فني ارتش در كارهاي امدادي، آموزشي، توليدي و جهاد سازندگي، با رعايت كامل موازين عدل اسلامي استفاده كند در حدي كه به آمادگي رزمي ارتش آسيبي وارد نيايد.

در این خصوص و پیرو دستور مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح شکل گرفته و دستاوردهایی در حوزه آموزش مهارتی و توانمندسازی سربازان حاصل شده است. ایشان در ابلاغیه "طرح جامع مهارت­ آموزی کارکنان وظیفه" تاکید ویژه­ای بر ایجاد آمادگی برای ورود به بازار کار و اشتغال‌پذیری جامعه هدف و هماهنگی کامل نیروهای مسلح و دستگاه های اجرایی داشته­اند. به همین منظور اشتغال این گروه در دستور کار مشترک ستاد نیروهای مسلح و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است.

باتوجه به آنچه ذکر شد، وزارت فوق به استناد اصول (43) ، (147) و  (138) قانون اساسی، آیین نامه اجرایی (سند) مهارت آموزی اشتغال کارکنان وظیفه را که با مشارکت قرارگاه مرکزی مهارت­ آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح به منظور هماهنگی و هم­سویی حداکثری دستگاه های اجرایی و ستاد نیروهای مسلح تنظیم شده است، جهت سیر مراحل بررسی و تصویب به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است این آیین نامه مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت طی می کند.

دریافت متن کاملdownlod