پیشنهاد ايجاد مركز هماهنگی و ارزيابی احيای درياچه اروميه

سازمان حفاظت محیط زیست متن پیشنهادی مربوط به ايجاد مركز هماهنگي و ارزيابي احياي درياچه اروميه را به هیئت دولت ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» دریاچه ارومیه به مساحت حدود 5300 کیلومتر مربع، بزرگترین دریاچه کشور و دومین دریاچه شور دنیا بشمار می رود که در شمال غرب ایران و در محدوده ای بین استان های آذربایجان غربی و شرقی قرار دارد، حجم این دریاچه در شرایط نرمال حدود 24 میلیارد مترمکعب برآورد شده است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه با مساحتی حدود 52 هزار کیلومتر در حد فاصل بخش های شمالی رشته کوه زاگرس و دامنه های سهند واقع شده و از شمال به حوضه آبریز رودخانه ارس، از شرق به سفیدرود و از جنوب به قزل اوزون و سیروان و از غرب با کشورهای ترکیه و عراق مجاور می باشد.

این حوضه آبریز تقریبا نیمی از آذربایجان غربی (46,1 درصد)، بخش قابل توجهی از آذربایجان شرقی (42.7 درصد) و قسمتی از استان کردستان (11.2 درصد) را در بر می گیرد. این دریاچه از سال 1971 به عنوان پارک ملی، از سال 1975 به عنوان رامسر سایت و از سال 1976 به عنوان ذخیره‌گاه زیست کره یونسکو ثبت شده است.

خشکسالی های سال های اخیر و کاهش بارندگی ها و به تبع آن،‌ تقلیل حجم جریان های ورودی به این دریاچه، این سرمایه عظیم ملی را با بحران مواجه کرد. این دریاچه که در دهه های 1370 و ماقبل آن با 102 جزیره خود زیستگاه 27 گونه پستاندار، 212 گونه پرنده، 41 گونه خزنده، هفت گونه دوزیست و 26 گونه ماهی بود، در دهه 1390 به علت خشک شدن بخش بزرگی از سطح آبی‌اش، برخی از این گونه ها را نیز از دست داد و امروز برخی از آن ها هم که هستند به ندرت دیده می‌شوند.

استمرار وضعيت خشكی درياچه اروميه و تعهد دولت به حل اين بحران ملي زيست‌محيطی، تصويب تشكيل "كارگروه نجات درياچه اروميه" به مسئولیت وزارت نیرو را در سال 1392 به همراه داشت. رياست كارگروه بر عهده معاون اول محترم رئيس‌جمهور است و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز به‌عنوان دبيركارگروه و مدير اجرايي احياي درياچه اروميه تعيين شد.

این کارگروه می بایست با استفاده از مطالعات انجام شده قبلي و نظرات تشكل هاي مردم نهاد ذي ربط، وضعيت درياچه مذكور و راهكارهاي عملي نجات آن را بررسي و نتيجه را براي تصميم گيري نهايي به هيئت وزيران ارايه نمايد.

با تشکیل این کارگروه، راهکار درنظر گرفته شده پیرامون ساختار مدیریتی حفاظت از دریاچه ارومیه طی سال های آتی با هدف پیگیری پروژه های در دست اجرای باقیمانده و بویژه نظارت و پایش تامین حقابه سالانه این دریاچه بر مبنای اسناد بالادستی و قوانین موضوعه کشور، تشکیل مرکز هماهنگی و ارزیابی احیای دریاچه ارومیه در چارچوب ساختار تشکیلاتی سازمان حفاظت محیط زیست تعیین شد.

در همین راستا و پیرو مصوبات چهاردهمین جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه مقرر شد شرح وظایف و ساختار سازمانی این مرکز توسط دستگاه های ذی‌ربط، ارائه و پس از آن برای طرح و تصویب به هیئت وزیران ارسال شود. در همین راستا سازمان حفاظت محیط زیست متن پیشنهادی مربوط به ايجاد مركز هماهنگي و ارزيابي احياي درياچه اروميه (ابلاغی سازمان اداری و استخدامی کشور) را به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است این پیشنهاد مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت طی می کند.

دریافت متن کاملdownlod

برچسب ها