ارائه آیین نامه اجرایی تامین مواد اولیه قیر و نفت خام موردنیاز پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها

سازمان برنامه و بودجه کشور آیین نامه اجرایی مربوط به بند (ز) تبصره (1) قانون بودجه سال 1400 کل کشور را که به تامین مواد اولیه قیر وی.بی (وکیوم باتوم) و نفت خام موردنیاز پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها می پردازد، تدوین و جهت سیر مراحل بررسی به هیئت دولت ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» مطابق بند (ز) تبصره (1) قانون بودجه سال 1400 کل کشور، وزارت نفت مکلف است مبلغ 150 هزار میلیارد ریال از محل جزء (2) بند (ب) این تبصره، مواد اولیه قیر وی.بی (وکیوم باتوم)، نفت خام را به صورت ماهانه در اختیار پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها قرار داده و در حساب‌های فی‌مابین خود و خزانه‌داری کل کشور به‌شرح ذیل تسویه نماید:

1 -  48 درصد برای آسفالت راه های فرعی و روستایی و روکش آسفالت شبکه راه های اصلی، فرعی و شهرک های صنعتی و عشایری و معابر محلات هدف بازآفرینی شهری و طرح‌های مسکن مهر و طرح‌های مسکن ملی در اختیار وزارت راه و شهرسازی،

2-  20 درصد برای آسفالت معابر و بهسازی روستاها و اجرای طرح (پروژه)‌های مشارکتی با نهادهای محلی و دهیاری‌های با اولویت روستاهای حادثه دیده در اثر حوادث غیرمترقبه در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی،

3-  17درصد برای آسفالت معابر شهرها در اختیار وزارت کشور (سازمان ذی‌ربط آن)،

4- شش درصد برای مصرف پایگاه ها، پاسگاه ها و راه های بین مزارع در اختیار بسیج سازندگی سپاه،

5- شش درصد برای نوسازی مدارس و دانشگاه فرهنگیان در اختیار وزارت آموزش و پرورش (سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور)،

6- سه درصد برای بیابان‌زدایی و انجام عملیات خاکپوش (مالچ‌پاشی کردن) سازگار با محیط زیست مورد تأیید سازمان ذی‌ربط، در اختیار وزارت جهادکشاورزی (سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور).

‌براین اساس، دستگاه‌های اجرایی موضوع این بند موظفند سهم استا‌ن‌ها را ظرف دو ماه پس از ابلاغ این‌ قانون به ادارات کل استانی خود اعلام نمایند تا با توجه به پیشرفت فیزیکی طرح‌های در دست اجراء و فصل کاری آن استان، اعتبار مربوطه تخصیص یابد.

گزارش این بند به صورت سه ماهه توسط ‌دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط به کمیسیون‌های انرژی، برنامه و بودجه و محاسبات و عمران مجلس شورای اسلامی ارسال می‌شود. کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات موظف است پس از رسیدگی گزارش، آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

علاوه براین، آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری وزارت‌‌خانه‌های امور اقتصادی و دارایی و نفت ظرف یک ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

در همین راستا سازمان برنامه و بودجه، آیین نامه اجرایی مربوط را تدوین و جهت سیر مراحل بررسی به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است این آیین نامه پیشنهادی،‌ مراحل بررسی خود را در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت طی می کند.

دریافت متن کاملdownlod