رأی شماره 2540 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع تبصره (3) ماده 55 آیین‌نامه آموزشی دوره دکتری عمومی داروسازی مصوب شصت و یکمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی مورخ 1394/7/5، که حداقل نمره قبولی دانشجوی مهمان در دانشگاه مقصد را 12 اعلام کرده است ابطال شد

تاریخ دادنامه : 1400/9/23    شماره دادنامه: 2540     شماره پرونده : 0000587

مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

شاکی: خانم سیده سمیرا قائم مقامی

موضوع شکایت و خواسته: ابطال تبصره 3 ماده 55 آیین‌نامه آموزشی دوره دکتری عمومی داروسازی مصوب شصت و یکمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی مورخ 1394/7/5

گردش کار: شاکی به موجب دادخواستی ابطال تبصره 3 ماده 55 آیین‌نامه آموزشی دوره دکتری عمومی داروسازی مصوب شصت و یکمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی مورخ 1394/7/5 را خواستار شده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است که:

" به استحضار می‌رساند اینجانب شاکی شکواییه مطروحه دانشجوی ورودی بهمن سال 1395 داروسازی پردیس بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی یزد می‌باشم از بهمن 1396 به صورت دانشجوی میهمان در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مشغول به تحصیل شدم. اینجانب در طول تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان (به صورت میهمان) در دروس فارماکوگنوزی یک، فارماکوگنوزی دو، فارماسیوتیکس دو، درمان شناسی یک به ترتیب نمرات 10/59، 11/4، 11/9 و 11/9 را اخذ کرده ام. دانشگاه مبدا (علوم پزشکی یزد) نمرات کسب شده را قبول ندارد و مدعی است که می‌بایست دروس فوق را مجدد بگذرانم و نمرات حداقل 12 را کسب کنم. در صورتی که برای دانشجویان غیر میهمان حداقل نمره قبولی 10 تعیین گردیده است که دلیل این امر را تبصره 3 ماده 55 آیین‌نامه آموزشی دوره دکتری داروسازی به صراحت عنوان نموده حداقل نمره قبولی دانشجوی میهمان در دانشگاه مقصد 12 می‌‌باشد و واحدهایی که دانشجو در دانشگاه مقصد با نمره کمتر از 12 گذرانده است باید مجدداً بگذراند. شایان ذکر است تبصره 3 ماده 55 آیین‌نامه آموزشی دوره دکتری عمومی داروسازی مصوب شصت و یکمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی مورخ 1394/7/5 با اصول تعیین شده نظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس دلایل زیر مغایرت دارد و تبعیض آمیز است.

1ـ تبعیض از نظر علوم اجتماعی عبارت است از وضع محدودیت‌هایی توسط قانون، آداب، رسوم و یا قرارداد غیررسمی علیه یک گروه خاص و یا شخص خاص، به عبارتی هنگامی که شرایط مساوی و استحقاق‌های همسان میان چیزی حاصل نشده و فرق گذاشته شود تبعیض صورت گرفته است.

2ـ اصل 19 و 20 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به صراحت تبعیض را در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نمی‌پذیرد.

3ـ قران کریم به کرات با تفاخر و امتیازات تبعیض آمیز به شدت مقابله کرده است. به عنوان نمونه قران کریم می‌فرمایند: «یا ایها الناس خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفو ان اکرمکم عندالله اتقاکم ان الله علیم خبیر» و پیامبر (ص) در طول رسالت 23 ساله خود در فرصت‌ها و موقعیت‌های مختلف اعراب را از بالیدن به تفاخرات شعبی و قبیلگی برحذر می‌داشت و می‌فرمود: نسب‌های خود را نزد من نیاورید بلکه عمل‌های خود را آورید. و نیز پیامبر در خطبه حجه الوداع می‌فرمایند: ایها الناس ان ربکم واحد و ان اباکم واحد کلکم لادم و آدم من تراب اکرمکم عندالله اتقاکم، ولیس لعربی علی عجمی فضل الا بالتقوی حال چه طور می‌توان پذیرفت که حکومتی که بر اساس دین مبین اسلام است ماده قانونی را به تصویب برساند که به صراحت تبعیض آمیز باشد و بین دو گروه از یک رشته تحصیلی فرق بگذارد؟

نتیجتاً: با توجه به اصل 19 و 20 قانون اساسی و آیات قران کریم و همچنین فرمایشات پیامبر اکرم (ص) نسبت به حقوق مساوی مردم از هر قشر و زبان و گروهی و رأی شماره 1212 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص ابطال تبصره 2 ماده 67 آیین‌نامه آموزشی دوره دکتری عمومی پزشکی مصوب بیست و ششمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی مورخ 1383/3/23 (که به لحاظ موضوعیت عیناً یکسان می‌باشد و تنها تفاوت آنها در رشته تحصیلی می‌باشد، تقاضای ابطال تبصره 3 ماده 55 آیین‌نامه آموزشی دوره دکتری داروسازی عمومی رادارم. لذا با توجه به اینکه اکنون در ترم ده مشغول به تحصیل می‌باشم و برای ورود به ترم یازده نیاز به شرکت در آزمون جامع 180 واحدی داروسازی که در شهریور ماه 1400 برگزار می‌شود را دارم ولی دانشگاه علوم پزشکی یزد به دلیل تبصره 3 ماده 55 اجازه شرکت در آزمون مذکور را به بنده نمی‌دهد به استناد ماده 34 قانون آیین تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری بدواً تقاضای دستور موقت مبنی بر شرکت در آزمون جامع 180 واحدی داروسازی که شهریور ماه 1400 را به دلیل عقب افتادن در تحصیل و هزینه بر بودن دوران تحصیل و طولانی تر شدن زمان فارغ‌التحصیلی دارم. "

متن مقرره مورد شکایت به شرح زیر است:

" آیین‌نامه آموزشی دوره دکتری عمومی داروسازی مصوب شصت و یکمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی مورخ 1394/7/5

 

آیین‌نامه آموزشی دوره دکتری عمومی داروسازی که به تأیید دبیرخانه شورای آموزش داروسازی و تخصصی رسیده است. در 13 فصل، 85 ماده و 85 تبصره در شصت و یکمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی مورخ 1394/7/5 به تصویب رسید. این آیین‌نامه از ابتدای سال تحصیلی 1396 ـ 1395 برای آن دسته از دانشجویانی که از این تاریخ به بعد وارد دانشگاه می‌شوند، لازم‌الاجرا است و از این تاریخ کلیه آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های مغایر با آن برای دانشجویان مشمول این آیین‌نامه لغو می‌شود.

 

 

  ماده 55 ـ تعداد واحدهایی که دانشجو به صورت میهمان (تمام وقت یا تک درس) در یک یا چند دانشگاه گذرانده است، نباید از 40 درصد کل واحدهای دوره تجاوز نماید.

 تبصره3ـ حداقل نمره قبولی دانشجوی میهمان در دانشگاه مقصد 12 می‌باشد و واحدهایی را که دانشجو در دانشگاه مقصد با نمره کمتر از 12 گذرانده است باید مجدداً بگذراند. ـ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی "

 علی رغم ارسال و ابلاغ نسخه دوم دادخواست و ضمائم آن برای طرف شکایت تا زمان رسیدگی به پرونده هیچ پاسخی واصل نشده است.

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 1400/9/9 با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده است.

 

رأی هیأت عمومی

به موجب ماده 28 آیین‌نامه آموزشی دوره دکتری عمومی داروسازی مصوب شصت و یکمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی مورخ 1394/7/5 حداقل نمره قبولی در کلّیه دروس داروسازی (به غیراز پایان‌نامه و کارآموزی در عرصه) 10 تعیین شده است و این در حالی است که برمبنای تبصره (3) ماده 55 آیین‌نامه مزبور، حداقل نمره قبولی دانشجوی مهمان در دانشگاه مقصد 12 است که این تفاوت حکم از مصادیق تبعیض ناروا و مغایر با بند 9 اصل سوم قانون اساسی بوده و بر همین اساس، تبصره (3) ماده 55 آیین‌نامه آموزشی دوره دکتری عمومی داروسازی مستند به بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود.

رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ـ حکمتعلی مظفری

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف

اخبار مرتبط